عرضه اولیه 3 پتروشیمی در بورس/ زمان ادغام هلدینگ ها و وضعیت چند پروژه

خلاصه اخبار

مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس با اعلام ادغام همه هلدینگ ها تا سال آینده گفت : تا یک ماه آینده پتروشیمی نوری وارد بورس می شود و پتروشیمی های بوعلی و نوری هم در صف ورود به بورس هستند . به گزارش سیگنال، به نقل از بورس پرس، جعفر ربیعی در جریان برنامه خبری گفت : […]

مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس با اعلام ادغام همه هلدینگ ها تا سال آینده گفت : تا یک ماه آینده پتروشیمی نوری وارد بورس می شود و پتروشیمی های بوعلی و نوری هم در صف ورود به بورس هستند .

به گزارش سیگنال، به نقل از بورس پرس، جعفر ربیعی در جریان برنامه خبری گفت : تا یک ماه آینده پتروشیمی نوری وارد بورس می شود و پتروشیمی های بوعلی و نوری هم تا پایان سال عرضه می شوند . همچنین سرمایه این هلدینگ از طریق سود انباشته از 5 به 9.1 هزار میلیارد تومان معادل 83 درصد افزایش یافت.

طرح های توسعه هلدینگ

وی با اشاره به پروژه 8.5 میلیارد دلاری “فارس” ادامه داد: سه پروژه پتروشیمی لردگان، ایلام و پالایشگاه بید بلند تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند و تا کنون چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است. بنابر گزارشات موسسات معتبر جهانی، هلدینگ خلیج فارس رتبه نهم جهانی در سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی را داراست .

علی حسینی مدیر برنامه ریزی و توسعه هلدینگ هم در این رابطه گفت: پالایشگاه بیدبلند از لحاظ سود آوری دو برابر پتروشیمی پارس سودآوری خواهد داشت و تا پایان سال ، پیش راه اندازی می شود و تا تابستان راه اندازی کامل خواهد شد . همچنین ان جی ال 3200 ( پالایشگاه یادآوران ) تا سال 99 راه اندازی می شود. الفین ایلام تا اردیبهشت به بهره برداری خواهد رسید و پتروشیمی لردگان تا تیر ماه سال 98 راه اندازی می شود .

در ادامه جعفر ربیعی با اعلام اهمیت جمع آوری گازهای در حال سوخت همراه نفت گفت : با اجرای طرح جمع‌آوری گازهای همراه مشعل های نفتی در استان خوزستان و مناطق نفت خیز جنوب این گازها به خوراک مجتمع های پتروشیمی تبدیل می شود. با اجرای این طرح 1.2 میلیارد دلاری، روزانه 20 میلیون مترمکعب خوراک گاز غنی برای پتروشیمی ها جمع آوری می شود. با این کار هم به محیط زسیت خوزستان کمک کردیم . هم شرکت نفت  ماده ای  را که می سوخت به عنوان خوراک به ما می فروشد و هم پتروشیمی به عنوان خوراک از این مواد استفاده می کند .

ادغام هلدینگ های پتروشیمی تا سال آینده

ربیعی در مورد ادغام شرکت ها هم توضیح داد: همه فعالان بازار پتروشیمی از فراوانی و پراکندگی هلدینگ های پتروشیمی به عنوان نقطه منفی یاد می‌کنند. این هلدینگ ها دارای ساختار صادراتی و بازرگانی جداگانه بوده و با یکدیگر رقابت دارند. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی و هلدینگ ها در بورس هستند یک شبه نمی شود آنها را تجمیع کرد و فرایندی زمانبر است.

مدیرعامل “فارس” افزود: از حدود هشت ماه گذشته موضوع تجمیع این هلدینگ با تاپیکو مطرح شده که برای تدوین نقشه راه تلاش شده و حدود 80 درصد به نتیجه رسیده است. این پروژه به نحوی انجام می شود که سهامداران خرد دچار زیان نشوند و منتظریم با روی کار آمدن وزیر جدید رفاه، ظرف یک سال آینده به نتیجه برسد و کلیه پتروشیمی‌های شستا و بازنشستگی کشوری وارد هلدینگ خلیج فارس شوند.

سهم پتروشیمی ها در عرضه ارز

ربیعی ادامه داد: پتروشیمی ها با داشتن 25 درصد سهم صادرات، 70 درصد ارز در نیما عرضه کردند. برخی می‌گویند پتروشیمی‌ها ارز خود را نمی‌آورند این تهمت جدی و قابل پیگیری است. سهم پتروشیمی‌ها در صادرات غیر نفتی 12 میلیارد دلار از 48 میلیارد دلار است یعنی 25 درصد صادرات را شامل می‌شود که طبق آمار بانک مرکزی 70 درصد ارز عرضه شده متعلق به پتروشیمی‌ها بوده که نشان می‌دهد بسیاری از صادرکنندگان غیر پتروشیمی، ارز خود را در سامانه نیما عرضه نکرده اند.

وی درباره میزان فروش و سود هلدینگ هم گفت: کل فروش 10.5 میلیارد دلار بوده که 1.5 تا 2 میلیارد دلار سود است. مابقی یعنی 95 تا 98 درصد هزینه خوراک است که 7 تا 8 میلیارد دلار را شامل می‌شود.

ربیعی ادامه داد: پتروشیمی ها با مجوز دولت و وزارت نفت می توانند بخشی از درآمد ارزی خود را برای تامین قطعات، کاتالیست، تجهیزات، بدهی ارزی و نیز تامین هزینه پروژه ها صرف کنند. هلدینگ خلیج فارس معادل 15 درصد از درآمد ارزی را در موارد تعیین شده، هزینه کرده و بقیه را به طور کامل در سامانه نیما به فروش می رساند.

ربیعی در مورد نرخ ارز تزریقی گفت : از ابتدای سال یعنی 22 فروردین تا 16 مرداد ارز را با قیمت 4200 تومان عرضه می‌کردیم اما از 16 مرداد تا این لحظه ارز با قیمت 7500 تومان عرضه می‌شود که حدود 2 میلیارد و 400 میلیون دلار از ابتدای سال تا 25 مهر ماه مجموع ارزی بوده که عرضه کرده‌ایم .

وی درباره اشکالات سامانه بهین‌یاب اظهار داشت: هرکس که از بورس خرید می‌کند باید در سامانه بهین‌یاب به عنوان تولیدکننده ثبت نام کند. بعد از راه‌اندازی شاهد بودیم که حجم وسیعی از تقاضا وارد بورس کالا شد حدود  3 برابرسال گذشته بود و این در حالی بود که نه اقتصاد کشور رشد کرده بود و نه صادرات و نشان می دهد تقاضای افزایش یافته سوداگرانه بود .

وی ادامه داد: این باعث شده بود که رانت وسیعی ایجاد شده و بورس کالا از ماهیت اصلی خارج شد. برای حل شدن موضوع این سامانه وزارت صنعت تصمیم گرفت سقف رقابت کالا را بردارد و این باعث شد که تولیدکنندگان اصلی خریداری کنند و تولیدکننده نماها از بازار خارج شوند. بنابراین ظرف یک ماه گذشته تقاضا سیر نزولی داشته و میزان قیمت کالایی که به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد نسبت به قبل کاهش یافته است.

ربیعی گفت: یکی از راه‌حل‌هایی پیشنهادی این بود که به عنوان عرضه‌کننده اعلام کردیم اگر وزارت صنعت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نتیجه برسند بخشی از محصولات پتروشیمی را به صورت مستقیم در قالب قراردادهای بلندمدت به مصرف‌کنندگان بزرگ بفروشیم اما در هرحال اینکه کالا در بورس عرضه شده و یا مستقیم به فروش برسد برای ما فرقی ندارد.