عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت | 18 دی 99

عرضه اولیه ها در هفته ای که گذشت | 18 دی 99
خلاصه اخبار

بورس تهران با افت 2.92 درصدی شاخص کل در روز چهارشنبه، به کار خود در سومین هفته از دیماه پایان داد. در مجموع طی هفته گذشته این شاخص با افت 6.23 درصدی مواجه شد که نتیجه آن خروج قابل توجه پول حقیقی مخصوصا طی معاملات روز چهارشنبه بود. در این بین شاخص کل هموزن تنها […]

بورس تهران با افت 2.92 درصدی شاخص کل در روز چهارشنبه، به کار خود در سومین هفته از دیماه پایان داد. در مجموع طی هفته گذشته این شاخص با افت 6.23 درصدی مواجه شد که نتیجه آن خروج قابل توجه پول حقیقی مخصوصا طی معاملات روز چهارشنبه بود. در این بین شاخص کل هموزن تنها 0.68% افت کرد که نشان دهنده تعادل بیشتر عرضه و تقاضا در نمادهای کوچکتر بازار بود.

این هفته شاهد یک عرضه اولیه جدید در بازار دوم فرابورس ایران بودیم. در این عرضه اولیه 26 میلیون برگ، از سهام شرکت سپیدار سیستم آسیا با نماد «سپیدار» به عموم مردم عرضه شد که با توجه به مشارکت حدود 4.1 میلیون نفری، به هر نفر حداکثر 7 سهم اختصاص پیدا کرد.

در ادامه به بررسی مهمترین اتفاقاتی که در نمادهای حاضر در لیست عرضه اولیه‌ها رخ داده می‌پردازیم:

شصدف بعد از افشای اطلاعات در مورد رای بدوی تعزیرات حکومتی تهران، با دامنه نوسان بازگشایی شد و همچنان با صف خرید و بدون پر شدن حجم مبنا به هفته خود پایان داد. این پرونده با موضوع گرانفروشی شرکت مطرح شده بوده و آثار مالی آن حدودا برابر 15 درصد از فروش شرکت در سال مالی قبل است، البته رای صادر شده بدوی و قابل تجدید نظر خواهی است.

گدنا روز دوشنبه 15 دیماه بعد از توقف به دلیل وجود ظن دستکاری قیمت بازگشایی شد که با عرضه شدید سهام، صف خرید این سهم از بین رفت و در دو روز پایانی هفته با صف فروش مواجه شد. تا این لحظه قیمت این نماد نزدیک به 10 درصد نسبت به روز قبل از توقف افت داشته است.

چخزر در طول هفته گذشته هر روز حجم مبنای خود را پر کرده است و در صورت ادامه این روند در روزهای ابتدایی هفته آینده منتظر توقف نماد به دلیل نوسان 50 درصدی قیمت هستیم.

بوعلی که طی هفته گذشته صف خرید خود را از دست داده بود این هفته هم با عرضه شدید و افت قیمت مواجه شد. این نماد تاکنون نزدیک به 40 درصد از سود اولیه خود را از دست داده و در حال حاضر سود شرکت کنندگان در این عرضه اولیه به 24 درصد رسیده است.

وکبهمن با وجود از دست دادن صف خرید در پایان هفته گذشته، سه روز ابتدایی این هفته را با صف خرید شروع کرد اما مجددا با افزایش حجم عرضه، به صف فروش رسید و تمام رشد این هفته خود را از دست داد.

نمودارهای زیر مقایسه‌ای بین سود دهی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و سود این سهام از روز عرضه تا پایان روز 17 دی، انجام داده است. تاثیر سود نقدی تقسیم شده در مجامع هریک از این شرکت ها در این نمودار لحاظ شده است.

در نظر داشته باشید که در سودآوری این شرکت ها کارمزد معامله در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است
شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه‌های اولیه به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس  به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
نظرات کاربران
  • آرین کریمی

    خریدار سهام

  • سلام چرا فقط مثبت ها رو می گید؟ عرضه اولیه شصدف برای چه زمانی بود؟شستا و …بقیه کوشند،سیتاکه عرضه اولیه امسال بود و الان منفی هست و بقیه چرا این بازار این جوری شده؟شستا تا 500 درصد سود رفت الان 130 رسیده … مبنای انتخاب سهم عرضه اولیه برای تحلیل مگه زمانش نیست! از شما بعیده

  • بهزاد کاربخش راوری

    سلام
    سهام عدالت خود را می فروشم

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
27 فروردین 1400