عرضه اولیه های احتمالی تا پایان سال 99

عرضه اولیه های احتمالی تا پایان سال 99
خلاصه اخبار

رشد پر سرعت شاخص های بورس در کنار افزایش چشمگیر تعداد مخاطبان این بازار باعث شد تا شاهد یکی از پر رونق ترین دوره‌های زمانی در این بازار باشیم. البته که با شروع اصلاح در نیمه های مرداد شدیدترین و عمیق ترین اصلاح بازار هم به لیست رکورد شکنی‌های بورس در سال 99 اضافه شد. […]

رشد پر سرعت شاخص های بورس در کنار افزایش چشمگیر تعداد مخاطبان این بازار باعث شد تا شاهد یکی از پر رونق ترین دوره‌های زمانی در این بازار باشیم. البته که با شروع اصلاح در نیمه های مرداد شدیدترین و عمیق ترین اصلاح بازار هم به لیست رکورد شکنی‌های بورس در سال 99 اضافه شد. در این بین اما عرضه اولیه‌ها رکوردهای متفاوتی ثبت کردند. از مشارکت 5.5 میلیون نفری گرفته تا دو عرضه اولیه در یک هفته! نتیجه‌ی این افزایش هم چیزی نبود جز ورود 23 شرکت جدید به تابلو های بورس و فرابورس.

با شدت گرفتن روند اصلاح و با توجه به وضعیت هیجانی بازار، فرآیند انتشار عرضه اولیه ها متوقف شده بود و حالا بعد از دو ماه دوباره این روند با عرضه اولیه چخزر شروع شده است. با توجه به آمار مشارکت در این عرضه و انتشار دو عرضه اولیه دیگر در سومین هفته از آذرماه به نظر می رسد که شرایط دوباره برای ادامه روند قبلی مهیا شده و تا پایان سال شاهد افزایش تعداد این سهام خواهیم بود. اما در ادامه چه شرکت هایی عرضه اولیه خواهند شد و آیا عرضه اولیه بزرگ دیگری در راه است؟

شرکت ها قبل از عرضه اولیه در هر یک از بازارهای بورس یا فرابورس باید مراحلی را طی کنند که درج نماد در تابلوی بازار مربوطه، آخرین قدم در این راستاست. لذا شرکت هایی که در ماه های اخیر درج نماد شده‌اند پر پتانسیل ترین نامزدها برای عرضه اولیه به شمار می‌آیند. بر همین اساس از ابتدای سال 99 تاکنون 54 شرکت در بورس و فرابورس ایران درج شده‌اند. البته از این تعداد باید 24 شرکت سرمایه گذاری استانی که به تازگی در بورس درج شده‌اند را کسر کرد. از بین 30 شرکت باقی مانده، 23 شرکت تاکنون در این دو بازار عرضه اولیه شده‌اند که در نتیجه تعداد کاندیداهای عرضه اولیه به 7 شرکت محدود می‌شود. در جدول زیر لیست کلیه شرکت‌هایی که در سال 99 درج نماد شده‌اند اما هنوز عرضه اولیه آن‌ها انجام نشده است را مشاهده می‌کنید.

نامنمادبازارتاریخ درج نمادسرمایه ثبت شده(میلیارد تومان)
صنعت غذایی کورشغکورشبورس11 مرداد300
تأمین سرمایه تمدنتمدنبورس5 شهریور550
سپید ماکیانسپیدبورس29 شهریور100.5
فرآوري معدني اپال كاني پارساپالبورس12 مهر2000
سرمایه گذاری مديريت سرمايه مدارمداربورس27 مهر230
سپیدار سیستم آسیاسپیدارفرابورس12 آبان20
شرکت لیزینگ کارآفرینولکاربورس18 آذر150

اما این پایان ماجرا نیست. امسال بازار اخبار مربوط به عرضه اولیه شرکت ها بسیار داغ بوده است و تا کنون اخبار و مصاحبه های زیادی در زمینه عرضه اولیه شرکت های مختلف و زیر مجموعه های هلدینگ های بزرگ منتشر شده است. در این بین برخی موارد مثل عرضه اولیه ستاره خلیج فارس به شدت خبرساز شد تا جاییکه برخی آن را بزرگترین عرضه اولیه امسال( حتی بزرگتر از شستا) دانسته اند. موضوعی که با توجه به عدم انتشار گزارش های ارزش گذاری این شرکت؛ هنوز نمی توان آنرا صد در صد قطعی دانست.

علاوه بر ستاره خلیج فارس، نام شرکت های دیگری هم در لیست عرضه اولیه های احتمالی قرار گرفته است که مهمترین موارد آن باشگاه های استقلال و پرسپولیس و شرکت های پتروشیمی اروند، تپسی، هلدینگ سیمان غدیر و برخی شرکت های زیر مجموعه شستا هستند. اینکه آیا این شرکت ها در زمان باقی مانده از سال 99 به مرحله عرضه اولیه خواهند رسید یا نه، سوالی است که تنها گذر زمان می تواند به آن پاسخ دهد. هرچند که مسلم است، در صورت عدم بازگشت ثبات و آرامش به بازار هیچ یک از این شرکت ها فرصت ورود به بازار را پیدا نخواهند کرد.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه های اولیه به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
نظرات کاربران
  • خدا رو شکر یه کمی دلمون شادشه

  • اپال سود اوری خوبی داره ؟

  • سیدحسین جلالی

    چگونه میتوانم عرضه اولیه بخرم

  • با سلام لطفا در خصوص شرکت سرمایه گذاری تملتح که تا ۲۶ اذر مهلت گذاشته بود توضیح دهید ، ایا ادامه دارد ، چون چند روزی است که ممنوع شده و نمیشه سهام خرید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
25 فروردین 1400