عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در فرابورس
خلاصه اخبار

اسناد خزانه اسلامی «اخزا۷۲۳۱» امروز با تاریخ سررسید ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰، برای اولین بار از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عرضه می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، تعداد کل اوراق سپرده شده و قابل معامله تا تاریخ انتشار اطلاعیه مذکور ۲۰ میلیون و ۹۴ هزار و ۴۵۸ ورقه است.

نحوه تسویه و پایاپای معاملات T+۱ است و هیچگونه محدودیتی در خصوص تعداد اوراق قابل خریداری توسط اشخاص حقیقی و حقوقی وجود ندارد.

همچنین محدودیت حجمی (حداکثر تعداد اوراق بهادار در هر سفارش) ۲۵ هزار ورقه است و مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی (هر ورقه ۱ میلیون ریال) در سررسید نهایی توسط خزانه‌داری کل کشور تأمین شده و ازطریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب آخرین دارندگان اسناد خزانه اسلامی واریز خواهد شد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی هفته گذشته ۶ نماد اسناد خزانه اسلامی را در سامانه پس از معاملات درج کرده بود.

اسناد خزانه اسلامی، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تصفیه بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند.

اسناد خزانه توسط دولت به رقمی کمتر از قیمت اسمی به خریداران فروخته شده و از منابع مالی حاصل از فروش، بدهی‌های دولت پرداخت می‌شود . دولت جمهوری اسلامی ایران، این اوراق را صادر و به شکل مستقیم به طلبکاران غیر دولتی واگذار می‌کند. دارنده اوراق درصورت نیاز به وجه نقد، این اوراق را در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به فروش می‌رساند.

نخستین اسناد خزانه اسلامی در حجم ۴۰۰ هزار برگه مهرماه سال ۱۳۹۴ در فرابورس عرضه شد که شرکت سپرده گذاری مسئولیت صدور کد و تسویه این اسناد را برعهده داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها