عرضه اولیه‌­ها­ در هفته ای که گذشت

عرضه اولیه‌­ها­ در هفته ای که گذشت
خلاصه اخبار

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز هفته نتوانست خود را در محدوده 1400 هزار واحدی تثبیت کند و در سطح 1397 هزار واحد متوقف شد. در جریان این فرآیند شاخص کل در این هفته، 3.46% افت کرد اما برخلاف هفته گذشته، اینبار شاخص هموزن هم با افت 1.02 درصدی با این روند همراهی کرد. […]

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز هفته نتوانست خود را در محدوده 1400 هزار واحدی تثبیت کند و در سطح 1397 هزار واحد متوقف شد. در جریان این فرآیند شاخص کل در این هفته، 3.46% افت کرد اما برخلاف هفته گذشته، اینبار شاخص هموزن هم با افت 1.02 درصدی با این روند همراهی کرد.

این افزایش عرضه باعث شد تا عرضه اولیه‌های جدید هم بی نصیب نمانند و با افزایش حجم عرضه در نمادهای بوعلی، ولپارس و وکبهمن شاهد از دست رفتن صف خرید باشیم. با این وجود همچنان عرضه اولیه‌های قدیمی بازار یعنی شصدف و غگیلا به راه خود ادامه دادند و بدون پر کردن حجم مبنا مشغول ثبت رکوردهای جدیدی در زمینه تعداد صفوف خرید پیاپی شدند. در نظر داشته باشید که شصدف بعد از عرضه اولیه در 14 اسفند سال گذشته تاکنون صف خرید بوده است!

در ادامه این مقاله از بخش آموزش بورس به بررسی مهمترین اتفاقاتی که در نمادهای حاضر در لیست عرضه اولیه‌ها رخ داده می‌پردازیم:

  • ولپارس که هفته گذشته به دلیل ظن دستکاری در قیمت متوقف شده بود، رزو یکشنبه بازگشایی شد. این نماد بعد از بازگشایی با عرضه شدید روبرو شد و در روزهای پایانی هفته گذشته نزدیک به 9 درصد از ارزش خود را از دست داد.
  • گدنا نیز با توجه به اطلاعیه ناظر بازار به دلیل وجود ظن دستكاري بازار يا ظن استفاده از اطلاعات نهاني حداكثر تا تاريخ 14/10/1399 متوقف شد.
  • چخزر از روز یکشنبه بازارگردان خود را معرفی کرد که در نتیجه شاهد افزایش حجم معاملات در این نماد و پر شدن حجم مبنا از روز سه شنبه بودیم.
  • بوعلی بعد از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی به دلیل نوسان 50 درصدی قیمت، روز شنبه بازگشایی شد. این نماد نیز با افزایش شدید عرضه مواجه شد و تا پایان هفته نزدیک به 13.5% از ارزش خود را از دست داد.
  • وکبهمن نیز بعد از برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی به دلیل نوسان 50 درصدی قیمت، روز دوشنبه بازگشایی شد. این نماد نیز با از دست دادن صف خرید حدود 6.7% از ارزش خود را از دست داده است.

بیشتر بخوانید| کدام عرضه اولیه ها لغو شدند | 9 دی 99

نمودارهای زیر مقایسه‌ای بین سود دهی عرضه اولیه‌ها در طول هفته گذشته و سود این سهام از روز عرضه تا پایان روز 10 دی، انجام داده است. تاثیر سود نقدی تقسیم شده در مجامع هریک از این شرکت ها در این نمودار لحاظ شده است.

سود و زیان عرضه اولیه هفتگی

در نظر داشته باشید که در سودآوری این شرکت ها کارمزد معامله در نظر گرفته نشده است و این مقادیر بر اساس قیمت پایانی سهم ارائه شده است

شما می‌توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه‌های اولیه به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.