عدم گازرسانی به پتروشیمی‌ها صدای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را درآورد/ پتروشیمی‌های اوره‌ساز از تولید و تحویل اوره خودداری می‌کنند

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد: قطع گاز شرکت‌های پتروشیمی تولید کننده کود اوره موجب اخلال در تامین و توزیع این محصول بین کشاورزان شده است.

همزمان با ورود موج جدید سرما تولید کود توسط شرکت های پتروشیمی کاهش یافته یا قطع شده است که دلیل آن کاهش اختصاص گاز توسط شرکت ملی گاز علام می کنند.

براساس این گزارش، طبق پیگیری های به عمل آمده شرکت ملی گاز ایران نیز دلیل کاهش اختصاص گاز به شرکت های پتروشیمی را افزایش مصرف گاز خانگی به دلیل افزایش سرمای هوا اعلام کرده است. اما نکته ای که در این میان مغفول مانده بخش کشاورزی است که کود مورد نیاز این بخش برای افزایش راندمان تولید و حتی حفظ این محصولات در برابر سرما مورد توجه قرار نگرفته است.

از طرفی در حالی نیاز گاز خانگی در اولویت قرار گرفته که صادرات این محصول نیز متوقف نشده است و بخش کشاورزی در اولویت آخر قرار گرفته است.

وزارت جهاد کشاورزی و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با توجه به زمان اوج نیاز و مصرف بخش کشاورزی به کود شیمیایی در تلاش برای تامین این کود هستند. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در مراسمی اعلام کرد که شرکت های پتروشیمی برای دادن کود به بخش کشاورزی شاخ نشان می دهند و از مجلس نیز پیگیر شده اما همچنان نیاز بخش کشاورزی به این محصول به سختی تامین می شود.

بنابر این گزارش، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری با انتقاد از پتروشیمی‌های کشور برای عدم تامین کود مورد نیاز جامعه کشاورزی گفت: برای تامین کود و جلوگیری از قطع آن باید به پتروشیمی‌ها التماس کنیم و چنان شاخی به ما نشان می‌دهند که گوشت تنمان آب می‌شود.

بنا بر اطلاعیه شرکت خدمات کشاورزی،در دو هفته اخیر مقدار خوراک گازی که شرکت ملی گاز در اختیار شرکت های پتروشیمی تولید کننده کود اوره قرار می دهد بشدت کاهش یافته که این امر منجر به قطع و یا کاهش شدید تولید و تحویل این محصول به بخش کشاورزی شده است.

در روزهای اخیر برودت هوا میزان مصرف گاز خانگی را افزایش داده  و با توجه به اینکه از نظر وزارت نفت اولویت اختصاص گاز برای مصرف گاز خانگی است، گاز کمتری در اختیار  شرکتهای پتروشیمی قرار می گیرد.

قابل ذکر است که هم اکنون در مقطع اوج مصرف و تقاضا برای کود اوره بوده و ادامه روند کنونی کمیت و کیفیت تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی را به مخاطره خواهد انداخت.

در حال حاضر، امیدواریم که وزارت نفت در این زمینه مساعدت کرده و سهمیه گاز شرکتهای پتروشیمی تولید کننده کود اوره را افزایش دهد تا چرخه تامین، تدارک و توزیع کود اوره بین کشاورزان به وضعیت متعادل برگردد.

حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات کشاورزی در این باره گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده با مسئولان ذیربط، اعلام شده که موج برودت هوا تا چند روز آینده کاهش خواهد یافت و بعد از این مدت میزان تحویل کود اوره دوباره به حالت عادی بر خواهد گشت./بورس پرس

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.