عدم نیاز ارز صادراتی به قانون

عدم نیاز ارز صادراتی به قانون
خلاصه اخبار

چندی پیش محمود بهمنی در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت عنوان کرده است که سال گذشته از ۴۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی حدود ۱۴ میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است که به این ترتیب با معیارهای محاسبه سال‌های قبل صادرات و واردات، حدود ۲۸ میلیارد دلار از ارزهای صادرات غیرنفتی به ایران بازنگشته است. واکنش مجلس نسبت به عدم بازگشت ۲۸ میلیارد دلار ارز صادراتی چیست؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: ۴۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته انجام شده است، اما اینکه ۲۸ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برگشت پیدا نکرده رقم بسیار بالایی است و به هیچ عنوان قابل درک نیست و این رقم را تایید نمی‌کنم.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور برای تامین و توزیع کالاهای اساسی ۱۴ میلیارد دلار لحاظ کرده است، بنابراین عدم بازگشت ۲۸ میلیارد دلار ارز صادراتی را تایید نمی‌کنم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: تراز تجاری و میزان واردات و صادرات کشور مشخص است، اگر ۲۸ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته پس چگونه و با کدام ارز سال گذشته حجم بالایی از واردات به کشور صورت گرفته است؟

حسن‌نژاد ادامه داد: نیازی به مصوبه و قانون برای بازگشت ارز صادراتی نیست، چرا که مشخص است که کدام پتروشیمی صادرات انجام داده است و اگر آن پتروشیمی ارز حاصل از صادرات خود را پس نداد، می‌توان گاز پتروشیمی را قطع کرد و آن پتروشیمی مجبور به پس دادن دلار خواهد شد، اما مساله این است که برخی مسئولان خواهان اجرا کردن این راهکارهای ساده نیستند.

عدم نیاز ارز صادراتی به قانون

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا بازار متشکل ارزی می‌تواند باعث ثبات در بازار ارز شود؟ تصریح کرد: هر بازاری که ساختار یافته و نظام‌مند شود بدون شک از بازار غیر متمرکز آن بهتر است و ارز هم از این قاعده مستثنی نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در گذشته در بازار پولی کشور یک‌سری موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تشکیل شد که این موسسات اقتصاد کشور را با مشکل مواجه کردند، بنابراین زمانی که بازار ارز به صورت غیر متشکل است ایراداتی دارد که با متشکل و نظام‌مند شدن تاحدودی آن ایرادات رفع خواهد شد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس قانون پولی بانکی کشور مدیریت بازار پول چه داخلی و چه خارجی با بانک مرکزی است و بانک مرکزی باید برآورد درست و دقیقی از میزان ارز موجود در کشور داشته باشد و براساس آن ورود و خروج ارز به کشور را در راستای حفظ ارزش پولی ملی کنترل کند، به طوری که در سال گذشته شاهد خروج حجم بسیار زیادی ارز از کشور و به دنبال آن کمبود و گرانی ارز و کاهش ارزش پول ملی شدیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بدون شک راه‌اندازی بازار متشکل ارزی به دلیل ایجاد شفافیت اقدام بسیار خوبی است مبنی بر اینکه چه افرادی و با چه قیمتی اقدام به خرید و فروش ارز می‌کنند.

منبع : tejaratnews.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.