عدم تمایل شینزو آبه برای صحبت درباره ایران در کمپین‌های انتخاباتی

عدم تمایل شینزو آبه برای صحبت درباره ایران در کمپین‌های انتخاباتی
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پس از عدم پیشرفت در موضوع هسته‌ای ایران و همچنین حل اختلافات منطقه‌ای با روسیه به نظر در سخنرانی‌های انتخاباتی  خود برای انتخابات 21 جولای (30 تیر) چندان علاقه‌ای به صحبت درباره این موضوعات ندارد. آبه در سخنرانی روز جمعه خود در […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پس از عدم پیشرفت در موضوع هسته‌ای ایران و همچنین حل اختلافات منطقه‌ای با روسیه به نظر در سخنرانی‌های انتخاباتی  خود برای انتخابات 21 جولای (30 تیر) چندان علاقه‌ای به صحبت درباره این موضوعات ندارد.

آبه در سخنرانی روز جمعه خود در ایسه با تاکید بر این مسئله که اتحاد ژاپن و آمریکا تحت هدایت وی ترامپ همچنان قدرتمند باقی خواهد ماند گفت: حفظ رابطه اعتماد بین من و ترامپ کمترین وظیفه‌ام خواهد بود.

هرچند آبه در این سخنرانی درباره ریاست گروه 20 صحبت کرد اما به مذاکره با ایران یا گفتگوهای توکیو- مسکو برای حل تنش‌های منطقه‌ای بر سر جزایر هوکایدو اشاره‌ای نکرد.

کارشناسان معتقدند  بعد از اقدام دولت ترامپ برای ایحاد ائتلاف و حفاظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس، واکنش دولت ژاپن موضوعی مهم در نظرسنجی‌های مجلس اعیان به شمار می‌رود. یک منبع نزدیک دیگر به آبه گفت: همانطور که ما درحال کمپین انتخاباتی هستیم، این یک راهکار ناخواسته است.

آبه اواخر ماه ژوئن در حاشیه نشست گروه 20 مذاکراتی دوجانبه با ولادیمیر پوتین داشت اما پیشرفت قابل توجهی درباره موضوع جزایر تحت مناقشه حاصل نشد.

در ابتدا انتظار می‌رفت حزب حاکم لیبرال دموکرات در کمپین‌های انتخاباتی توجه ویژه‌ای به راهکارهای آبه درباره این دو موضوع داشته باشد اما یکی از مشاوران آبه اکنون اعلام کرده که با توجه به کمبود زمان برای سخنرانی، بهتر است در بین موضوعات سیاسی تنها به موضوع نشست گروه 20 پرداخته شود.

البته چنین رویکردی تنها مختص شینزو آبه و حزبش نیست. رقبای وی در بین احزاب دیگر نیز ترجیح داده‌اند بر موضوعات داخلی مانند اقتصاد و مالیات تمرکز کنند.

طبق برنامه قرار است آبه آخرین سخنرانی انتخاباتی خود را در 20 جولای در منطقه آکیهابارای توکیو انجام دهد. در این مراسم تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن نیز حضور خواهد داشت و با توجه به مشهور بودن این منطقه به ویژه در بین جوانان، تاثیرگذاری این سخنرانی برای حزب شینزو آبه از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته احتمال این تغییر نیز وجود دارد زیرا انتظار می‌رود مخالفان شینزو آبه سعی در حضور گسترده و برهم زدن سخنرانی او را داشته باشند.