ظریف: گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است

ظریف: گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» که بخش‌هایی از آن بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) منتشر شده تأکید کرد گزینه تهران، مقاومت در برابر هر گونه فشار است. وی گفت: «گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است؛ اما اگر آمریکا […]

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» که بخش‌هایی از آن بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) منتشر شده تأکید کرد گزینه تهران، مقاومت در برابر هر گونه فشار است.

وی گفت: «گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است؛ اما اگر آمریکا دنبال یک راه آبرومندانه برای خروج از این شرایط است راه حل وجود دارد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران علاوه بر این تصریح کرد: «دنبال تنش نیستیم اما اگر به ما تعرض شود در دفاع از خود تردید نمی‌کنیم.»

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه رو آورده است.

ظریف در پاسخ به سوال مجری «ان‌بی‌سی» مبنی بر اینکه آیا آمریکا در تدارک جنگ است گفت: «من فکر نمی‌کنم ترامپ خواهان جنگ باشد، اما آدم‌هایی اطراف او هستند که [از راه‌اندازی جنگ] بدشان نمی‌آید.»

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند این گروه اطرافیان ترامپ موفق خواهند شد یا خیر گفت: «فکر می‌کنم رئیس‌جمهور ترامپ علناً گفته که آنها دارند تلاششان را [برای جنگ‌افروزی با ایران] می‌کنند ولی فکر نمی‌کنم موفق شوند چون فکر می‌کنم در نهایت، دوراندیشی چیره خواهد شد.»

وی اضافه کرد: «همه می‌دانند ایران کشوری بزرگ و پرغرور است و از کنار حمله نظامی سرسری عبور نخواهد کرد.»

ظریف در مصاحبه‌ای جداگانه با رسانه دولتی انگلیس «بی‌بی‌سی» در روز دوشنبه هم گفته است: «در صورت بروز جنگ در منطقه هیچ‌کس در امان نخواهد بود. ما به جنگ نیاز نداریم.»

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

ایران تا کنون در دو مرحله از تعهدات خود ذیل این توافق کاسته و اعلام کرده به محدودیت‌های مندرج در برجام درباره میزان ذخائر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی و سطح غنی‌سازی اورانیوم مقید نخواهد بود.

ظریف در مصاحبه با شبکه خبری «ان‌بی‌سی» درباره امکان مذاکره با آمریکا گفت: «وقتی که تحریم‌ها برداشته شوند، فضا برای مذاکره کاملاً باز است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، علاوه بر این با تأکید بر اینکه آمریکا میز مذاکره را ترک کرده از بازگشت واشنگتن به مذاکره استقبال کرد. او گفت: «این آمریکا است که میز چانه‌زنی را ترک کرده، اما از بازگشت آنها همواره استقبال می‌کنیم.»

ظریف ادعاهای مقام‌های آمریکایی درباره اینکه ایران به دنبال دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای است را رد کرد. او گفت: «اگر علاقه‌ای به ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم مدت‌ها قبل‌تر می‌توانستیم این کار را انجام دهیم.»

برچسب‌ها