ظریف پکن را به مقصد توکیو ترک کرد

ظریف پکن را به مقصد توکیو ترک کرد
خلاصه اخبار

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفرش به شرق آسیا پکن را به مقصد توکیو ترک کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سفرش به شرق آسیا و پس از ترک پکن ساعتی پیش راهی توکیو شد.

وی در چین با «وانگ یی» همتای چینی دیدار و گفتگو کرد و در توئیتی درباره این رایزنی‌ها نوشت:گفتگوی مفصل و سازنده داشتم. درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی دیدگاهی مشترک داریم. یک نقشه راه ۲۵ ساله برای تحکیم شراکت جامع راهبردی و نقش‌آفرینی فعال در ابتکار « یک پهنه یک راه » پیشنهاد کردم.

در گفتگوهای دوجانبه وزرای خارجه ایران و چین در پکن در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه، آخرین تحولات اجرای برجام و ابتکارات روسای جمهور ایران و فرانسه، نقشه راه ۲۵ سال آینده روابط دو کشور، امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز، تحریم های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده ضد کشورهای مستقل گفتگو و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر توسعه همه جانبه روابط راهبردی و هزاران ساله دو ملت ایران و چین، فشار اقتصادی و تحریم های آمریکا ضد چین و نیز مداخله آن کشور و برخی کشورهای غربی در امور داخلی آن را محکوم کرد و حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیاست چین واحد را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدارها ضمن تاکید بر چندجانبه گرایی، لزوم رعایت توافقات بین المللی و حفظ جایگاه شورای امنیت را یادآور شد و اظهار داشت: چین از هر اقدامی که به کاهش تنش و افزایش ثبات و امنیت در منطقه منجر شود و نیز حقوق مشروع ایران در برجام و منافع اقتصادی ناشی از آن حمایت می کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که در دو هفته گذشته به قطر، کویت، فنلاند، سوئد، نروژ و فرانسه (دو بار) سفر کرد، قرار است پس از ژاپن راهی مالزی شود.

ظریف اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و بعد از بیانیه شورای عالی امنیت ملی در کاهش تعهدات برجامی به ژاپن و چین سفر کرده بود.