ظریف: اعضای برجام جز چین و روسیه به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند

ظریف: اعضای برجام جز چین و روسیه به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند
خلاصه اخبار

وزیر خارجه ایران گفت که روابط روسیه و چین با ایران در برخی موارد آنچه نبود که ما توقع داشتیم و افزود: سایر اعضای برجام به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند، بیانیه‌های خوبی صادر شد ولی اقدامی صورت نگرفت.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود و در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از مهمان نوازی گرم طرف روس و ابراز خرسندی از اینکه برای بیستمین بار لاوروف را در مسکو می‌بیند، گفت:در ابتدا مایلم مراتب تسلیت دولت و ملت ایران را برای حادثه آتش گرفتن هواپیما خدمت شما اعلام کنم.

ظریف از همکاری و حمایت انساندوستانه روسیه در مورد سیل سپاسگزاری کرد و افزود: ما امروز در آستانه جشن نهم می در روسیه هستیم و به شما و ملت روسیه تبریک می‌گوییم.

نگاه ما به همه کشورهای عضو 1+4 یکسان نیست

وی افزود: یک سال قبل در چنین روزی آمریکا رسما از برجام خارج شد و قطعنامه 2231 را نقض کرد و نه تنها خودش این کار را کرد، بلکه مانع شد دیگران هم قطعنامه را رعایت کنند. ما براساس درخواستی که از دوستان روس و سایر شرکا در 1+4 شنیدیم، صبر کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: لازم است یک نکته را تأکید کنم، 1+4 از دید ما یک مجموعه است ولذا ما یک نامه مشابه به سران هر پنج کشور از طرف رئیس جمهور ایران نوشتیم، ولی این به معنای این نیست که نگاه ما به کشورهای عضو 1+4 یکسان است.

روسیه را یک شریک درازمدت می‌بینیم

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه ما روسیه و چین و به ویژه روسیه را به عنوان یک شریک درازمدت می‌بینیم که روابط آن با ما در قالب روابط دوجانبه و بین‌المللی کاملا متفاوت است، عنوان کرد: به همین دلیل من نامه آقای روحانی به آقای پوتین را شخصا آوردم که اینجا تقدیم کنم.

وزیر خارجه بیان کرد: ما یک سال صبر کردیم، دوستان ما در روسیه و چین روابط خوبی را با ما حفظ کردند، گرچه در برخی موارد آنچه نبود که توقع داشتیم، ولی روسیه روابط بسیار خوبی با ما داشته و همکاری‌ها گسترش یافته است.

ظریف یادآور شد: ولی سایر اعضای برجام (فرانسه، آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپا) به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند. بیانیه‌های خوبی صادر شد، ولی اقدامی صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه روز چهارم می آمریکا تحریم‌های جدیدی را وارد کرد که امکان اجرای برخی مفاد برجام را کاملا منتفی می‌کرد، اظهارد اشت: اقدامی که امروز صورت دادیم در چارچوب برجام است و خارج از برجام نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیشب به منظور انجام رایزنی‌های دوجانبه با همتای روس خود وارد مسکو شد.

به گزارش فارس، شورای عالی امنیت ملی در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در برجام را متوقف می‌کند و به کشورهای باقیمانده در توافق 60 روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و مالی فرصت داد.

منبع: farsnews.com