طلا در انتظار یک نشست مهم

طلا در انتظار یک نشست مهم
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد نیوز، کارشناسان دلیل تردید طلا را برگزاری نشست سالانه فدرال‌رزرو امریکا در «جکسون هول» می‌دانند. سرمایه‌گذاران منتظر واکنش احتمالی مقامات ارشد پولی امریکا نسبت به نگرانی‌های موجود درباره رکود اقتصادی هستند. «جرومی پاول» رییس فدرال‌رزرو نیز قرار است در این نشست سخنرانی کند.   بی‌ثباتی جهان، عامل صعود […]

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد نیوز، کارشناسان دلیل تردید طلا را برگزاری نشست سالانه فدرال‌رزرو امریکا در «جکسون هول» می‌دانند. سرمایه‌گذاران منتظر واکنش احتمالی مقامات ارشد پولی امریکا نسبت به نگرانی‌های موجود درباره رکود اقتصادی هستند. «جرومی پاول» رییس فدرال‌رزرو نیز قرار است در این نشست سخنرانی کند.

  بی‌ثباتی جهان، عامل صعود طلا؟

دلار در حال تقویت شدن است و با توجه به اینکه طلا در چند هفته گذشتهافزایش قیمت قابل‌توجهی از خود بروز داده، سودگیری برخی معامله‌گران قیمت اونس را در روز دوشنبه نزولی کرد. البته بهبود وضعیت اوراق تاحدی شکننده به نظر می‌رسد و این برای طلا مفید است. شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای اصلی در نزدیکی بالاترین سطح خود ظرف ۲ هفته گذشته در نوسان است. از زمانی‌که قیمت طلا در ماه می‌به کمترین رقم سال برابر با ۱۲۶۵ دلار به ازای هر اونس رسید، تاکنون ۱۹ درصد افزایش ارزش داشته است. هنوز منافع زیادی برای خرید طلا به‌عنوان منبع امن در برابر بی‌ثباتی اقتصاد جهان وجود دارد.تنش‌های تجاری یکی از عوامل تاثیرگذار بر بهای طلا در هفته‌های پیش‌رو است. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا روز یکشنبه گفت که هنوز برای انعقاد یک قرارداد تجاری با چین اماده نیست؛ این اظهارات نشان می‌دهد که کاخ سفید تمایل دارد که ابتدا شاهد حل اعتراضات در هنگ‌کنگ از سوی پکن باشد.

همچنین سرمایه‌گذاران اکنون در انتظار شفافیت در مورد اینده مسیر نرخ بهره در این هفته هستند. تاجران ۷۱ درصد احتمال می‌دهند که نرخ بهره ۲۵/ ۰ درصد در ماه سپتامبر کاهش یابد. ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان در روز جمعه با ۱۰/ ۰ درصد کاهش به کمتر از ۸۴۴ تن رسیده است. علاوه بر نشست جکسون هول که با سخنرانی مقامات ارشد فدرال‌رزرو همراه خواهد بود و انتظار می‌رود در مورد تصمیمات بانک مرکزی درباره کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر این بانک اطلاعات بیشتری به دست بیاید، انتشار متن مذاکرات نشست ماه پیش (جولای) فدرال‌رزرو نیز رویداد مهم دیگری است که انتظارات درباره تغییرات احتمالی نرخ بهره را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.‌ این متن که قرار است روز چهارشنبه منتشر شود نشان خواهد داد که مقامات ارشد پولی امریکا تا چه حد از کاهش نرخ بهره در نشست بعدی حمایت می‌کنند.

شاخص دلار نیز در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی امروز در نزدیکی بالاترین رقم دو هفته گذشته که روز جمعه به ثبت رسیده بود در نوسان بود و موجب شد طلا برای خریدارانی که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند، گران شود.

  زمستان رکود در راه است یا نه؟

به‌دنبال امیدواری‌ها نسبت به اتخاذ سیاست‌های پولی محرک اقتصادی از سوی بانک‌های مرکزی جهان و اقدامات اقتصادهای بزرگی نظیر المان و چین برای کاستن از نگرانی‌های سرمایه‌گذاران، ارزش سهام در بازارهای اسیایی نیز امروز شاهد افزایش بود.بانک مرکزی چین روز شنبه از یک سلسله اصلاحات کلیدی در نرخ بهره رونمایی کرد که هدف ان پایین اوردن هزینه استقراض برای شرکت‌ها و جلوگیری از کاهش بیشتر رشد اقتصادی به دلیل جنگ تجاری است.دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا و مقامات ارشد کاخ سفید نگرانی‌ها در مورد ضعف رشد اقتصاد جهان را رد می‌کنند و می‌گویند به‌رغم یک هفته بی‌ثبات در بازارهای اوراق قرضه جهان، ریسک وقوع رکود بسیار پایین است. انها تاکید دارند جنگ تجاری با چین هیچ اسیبی به امریکا نزده است.

 ترامپ گفت: «ما بسیار خوب عمل می‌کنیم، مشتریان‌ما ثروتمند هستند، من مالیات را به‌شدت پایین اورده‌ام و جیب مردم امریکا پر از پول است.»

 ترامپ نسبت به مشاورانش در مورد یک قرارداد تجاری با چین کمتر خوش‌بین است و می‌گوید در حالی که عقیده دارد چین برای رسیدن به یک قرارداد اماده است، ولی او هنوز برای بستن قرارداد اماده نیست. وی اشاره کرد که کاخ سفید دوست دارد پکن اول اعتراض‌های هنگ‌کنگ را حل و فصل کند. ترامپ گفت: «اول باید مساله هنگ‌کنگ به شیوه بشردوستانه حل شود. به نظر من این برای قرارداد تجاری خیلی خوب است.» «لری کودلو»، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت:«نمایندگانی از دو کشور طی ۱۰ روز اینده با هم گفت‌وگو می‌کنند. اگر این جلسه‌ها موفقیت‌امیز بود ان وقت برای امدن مقامات چین به امریکا برنامه‌ریزی می‌کنیم تا مذاکرات را برای پایان دادن به این جنگ تجاری ادامه دهیم.

به نظر می‌رسد این جنگ، ریسکی احتمالی برای رشد اقتصاد جهان است.» به‌رغم متوقف شدن گفت‌وگو‌ها و خطر عوارض بیشتر و سایر محدودیت‌های تجاری در اقتصاد جهان، کودلو در فاکس‌نیوز اعلام کرد که امریکا شرایط خوبی دارد. کودلو گفت: «هیچ رکودی در راه نیست، مصرف‌کنندگان کار می‌کنند، درامد انها روبه افزایش است، انها در حال خرج‌کردن و پس‌اندازکردن هستند.» این اظهارات پس از یک هفته نگرانی در مورد تاثیر رکود احتمالی امریکا بر بازارهای مالی بیان شد. در این هفته مقامات دولت امریکا مطمین نبودند که شرایط اقتصادی طی کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پابرجا بماند. دموکرات‌ها اعلام کردند سیاست تجاری ترامپ یک ریسک کوتاه‌مدت شدید به‌وجود اورده است. بازارهای سهام امریکا هفته گذشته از ترس رکود سقوط کردند، هر سه شاخص عمده امریکا ۳ درصد در روز چهارشنبه پایین امدند. فدرال‌رزرو امریکا و ۱۹ بانک مرکزی دیگر سیاست‌های مالی خود را اسان‌تر کرده‌اند که بزرگ‌ترین تغییر از رکود سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون است.

 «پیتر ناوارو»، مشاور تجاری کاخ سفید، این ایده را که بی‌ثباتی هفته گذشته یک نشانه هشدار‌دهنده بود را رد کرد و گفت پویایی خوب اقتصادی سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند پول‌های خود را به امریکا بیاورند. ناوارو گفت:«ما قوی‌ترین اقتصاد دنیا را داریم و پول برای بازار سهام وارد کشورمان می‌شود.»رشد تولید کارخانه‌ای در امریکا ارام شده و سرمایه‌گذاری تجاری کاهش یافته است. این ارام‌شدن رشد خبر بدی برای ترامپ است. وی سعی دارد تلاش خود را برای بردن انتخابات ۲۰۲۰، بر عملکرد اقتصادی‌اش استوار کند. ترامپ هفته گذشته به رای دهندگانش گفت چاره‌ای جز رای دادن به او ندارند تا بتوانند شغل و سرمایه‌گذاری‌هایشان را حفظ کنند.«بتو اورورکه»، یکی از کاندیداهای دموکرات ریاست جمهوری گفت:«من می‌ترسم این رییس‌جمهور اقتصاد جهان و اقتصاد امریکا را به رکود بکشاند.» وی از دولت به خاطر عدم امضای یک قرارداد با چین انتقاد کرد و گفت: «واضح است که هیچ استراتژی برای برخورد با جنگ تجاری بدون اسیب رساندن به کشاورزان و مصرف‌کنندگان امریکا وجود ندارد.»

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها