طرح عربستان برای جدایی از تنگه هرمز

طرح عربستان برای جدایی از تنگه هرمز
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، عربستان سعودی قصد دارد ظرفیت خط لوله‌های شرق به غرب خود را تا ۴۰ درصد طی دو سال افزایش دهد تا بتواند نفت کمتری را از طریق تنگه هرمز منتقل کند.خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در این زمینه گفت که واردکنندگان باید پس از حمله به نفتکش‌ها […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، عربستان سعودی قصد دارد ظرفیت خط لوله‌های شرق به غرب خود را تا ۴۰ درصد طی دو سال افزایش دهد تا بتواند نفت کمتری را از طریق تنگه هرمز منتقل کند.خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در این زمینه گفت که واردکنندگان باید پس از حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران، ابتدا امنیت گذرگاه حیاتی تنگه هرمز را تامین کنند. فالح گفت: «جامعه بین‌الملل باید اقدامی سریع برای حفاظت از عرضه نفت و تنگه هرمز انجام دهد.» حدود یک پنجم نفت جهان از این تنگه عبور می‌کند.وی طی مصاحبه‌ای در دیدارش از هند گفت:«واردکنندگان نفت باید خودشان کاری برای حفاظت از انرژی انجام دهند چون عربستان سعودی به تنهایی قادر به انجام این کار نیست».آمریکا که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برای توقف صادرات نفت این کشور وضع کرده، سعی دارد یک ائتلاف جهانی برای حفاظت از آب‌های خلیج فارس به راه اندازد اما متحدان آمریکا از به راه افتادن این ائتلاف چندان حمایت نکرده‌اند. انگلستان خواستار حمایت نیروی دریایی اروپا برای حفاظت از کشتیرانی در این منطقه شده است.فالح پس از دیدار با درماندرا پرادهان، وزیر نفت هند گفت هند باید نقش خود را برای حفاظت دریانوردی آزاد و انتقال انرژی به کل دنیا انجام دهد. هند اخیرا دو کشتی جنگی به تنگه هرمز فرستاده است.عربستان سعودی بخشی از نفت خود را از طریق دریای سرخ و با استفاده از ۱۲۰۰ کیلومتر خط لوله که از شرق این کشور کشیده شده است صادر می‌کند. هدف عربستان افزایش صادرات از طریق خط لوله شرق به غرب با ظرفیت فعلی ۵ میلیون بشکه در روز است. فالح گفت: «امیدواریم این مقدار را به ۷ میلیون بشکه در روز افزایش دهیم».

وی اضافه کرد توسعه ظرفیت خط لوله شرق به غرب عربستان دو سال طول می‌کشد.استفاده نکردن از تنگه هرمز برای صادرات نفت برای کشورهایی مانند کویت و عراق سخت تر است چون تنها خط ساحلی آنها در خلیج فارس است و همچنین امارات و ایران که بیشتر نفتشان را از طریق خلیج فارس صادر می‌کنند.ولی صادرکنندگان نفت به دنبال جایگزینی برای تنگه هرمز هستند مثل عراق که قصد دارد نفت بیشتری را از طریق خط لوله به بندر سیهان ترکیه بفرستد و خط لوله‌های جدید به بنادر سوریه، لبنان و عربستان سعودی بسازد. عربستان آماده است نفت بیشتری به هند صادر کند.فالح گفت تقاضای جهانی نفت منطقی ولی کمتر از حدی است که قبلا پیش بینی شده بود. آژانس بین‌المللی انرژی دورنمای تقاضای نفت را در ۲۰۱۹ تا ۱/ ۱ میلیون بشکه در روز پایین آورده و احتمالا درگیری تجاری چین و آمریکا باعث می‌شود این رقم پایین تر هم بیاید.فالح گفت: «من اصلا نگران نیستم.» وی اضافه کرد درگیری تجاری چین و آمریکا تاثیر چندانی بر تقاضای نفت نمی‌گذارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.