صلیب طلایی اهرم تسلط دلار بر لیر

صلیب طلایی اهرم تسلط دلار بر لیر
خلاصه اخبار

تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه برای لغو نتایج انتخابات شهرداری‌ در استانبول موجب کاهش شدید ارزش لیر در سایه افزایش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران از نوسانات سیاسی در این کشور شد. به دنبال اعلام تصمیم لغو نتایج انتخابات شهرداری در شهر استانبول‌، بزرگ‌ترین شهر ترکیه، پول این کشور روز دوشنبه با بیش از ۳ درصد کاهش مقابل ارز آمریکا، پایین‌ترین سطح در هفت ماه گذشته خود را تجربه کرد. کاهش لیر روز سه‌شنبه نیز ادامه داشت و با ۰۶/ ۱ درصد کاهش به ۱۵۷/ ۶ لیر در مقابل دلار رسید. سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از انجام معاملات با لیر و به‌منظور در امان بودن از سقوط احتمالی ارزش آن در حال تلاش هستند.


احتمال نزول بیشتر لیر؟


به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، دلار پس از ماه‌ها مقاومت داخلی در استانبول باز هم به بالای ۶ لیر صعود کرد و این بار صعود عادی برای تضعیف لیر رخ نداد و سقوط لیر با پدیده تکنیکال دیگری مقارن شده است. سقوط لیر به کف ۷ ماهه همزمان با سبقت میانگین متحرک ۵۰ روزه نسبت به میانگین ۲۰۰ روزه یک پدیده تکنیکال قوی را شکل داده است. «صلیب یا کراس طلایی» نشانگر بروز موج افزایشی به سود دلار و به سمت تضعیف بیشتر لیر ترکیه است.


صلیب طلایی چیست؟

تقاطع طلایی یک آرایش تکنیکال صعودی است که مومنتوم (معیار روند لحظه‌ای) صعودی را در روند صعودی یا یک چرخش بالقوه در بازار نزولی، حمایت می‌کند. این آرایش معمولا از تقاطع خطوط میانگین متحرک یا خطوط سیگنال متفاوت شروع می‌شود. برای استفاده از تقاطع طلایی، معامله‌گر فقط باید میانگین متحرک کوتاه‌مدت یا خط سیگنال بالای اجزای روند بلندمدت را شناسایی کند. با حرکت صعودی قیمت‌های جاری یا کوتاه‌مدت، اجزای کوتاه‌مدت به‌طور طبیعی از میانگین قیمت‌ بلندمدت بالاتر می‌روند. این وضعیت به حمایت از قیمت‌های بالاتر در بازه‌های زمانی نزدیک و همزمان با شکل‌گیری مومنتوم روند کمک می‌کند. نگرانی‌های تحلیلگران و سرمایه‌گذاران درخصوص اقتصاد ترکیه ظرف ماه‌های گذشته به‌شدت افزایش یافته است. افت ذخایر ارزی، شبهه درخصوص تمایل بانک مرکزی نسبت به اقدامات آتی علیه تورم و سطح بالای بدهی‌های کوتاه‌مدت، همگی پی‌ریز این تمایل در فضای بازارهای این کشور شده است. بدهی دولتی ترکیه نیز تحت فشار شدیدی قرار دارد. نرخ بازدهی اوراق با سررسید ده ساله که مبتنی‌بر دلار هستند، تا حدود ۸ درصد رشد کرده است.

صلیب طلایی اهرم تسلط دلار بر لیر


علاوه‌بر بازار ارز ترکیه، بازار بورس استانبول بنابر شاخص ۱۰۰ Istanbul Borsa حدود ۱/ ۲درصد فرو ریخت و شاخص بانکی استانبول بالغ بر ۳ درصد تضعیف شد. براساس بیانیه موسسه فیچ چشم‌انداز اعتباری ترکیه نزولی است؛ چراکه تامین مالی خارجی ضعیف، همزمان با نیاز شدید به این نوع تامین مالی، ذخایر ارزی ناکافی و بدهی خارجی گزاف، تورم بالا، نوسانات شدید در بازارهای ترکیه و ریسک‌های سیاسی و ژئوپلیتیک به‌عنوان مواردی که در وضعیتی نابسامان به‌سر می‌برند، معرفی شده‌اند.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برچسب‌ها