صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتوان به آن اعتماد کرد؟

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتوان به آن اعتماد کرد؟
خلاصه اخبار

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز یکی از نوآوری های دنیای بلاک چین و ارز دیجیتال است که برای کاربران بسیار مفیدتر از صرافی های متمرکز مثل بایننس، هیوبی، بیترکس و… است.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین، در این مقاله به بیان ویژگی های صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز می پردازیم. برخی از صرافی های ارز دیجیتال تبلیغات بسیاری در راستای غیر متمرکز بودن صرافی خود می کنند اما اصلا ویژگی های صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز را ندارند.

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

یکی از بارزترین ویژگی های بلاک چین و دنیای ارز دیجیتال، غیر متمرکز بودن آن است، به این معنی که شخص ثالث حذف و کنترل و مدیریتی روی دارایی های کاربران صورت نمی گیرد و همگی در فضایی شفاف و امن به انجام معاملات خود می پردازند. قراردادهای هوشمند کمک بزرگی به پیشبرد این هدف کردند به طوری که رسالت اصلی آنها حذف واسط و همچنین حذف مخاطرات و هزینه های ناشی از اعتماد به واسط بود. اگر چه پتانسیل استفاده از قراردادهای هوشمند در بسیاری از صنایع و بخش ها وجود دارد اما در حال حاضر در ابتدای راه خود است و کارکرد و فواید آن هنوز برای همگان ملموس نشده است.

یکی از موارد استفاده از قراردادهای هوشمند و حذف واسط، در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد که به واسطه ی آن صرافی های غیر متمرکز بوجود آمدند که کمک کردند تا این فضا واژه ی غیر متمرکز را دقیق تر ادا کند. غیر متمرکز در این فضا در واقع یعنی هیچ فرد یا نهادی، هیچ کنترل و قدرت خاصی روی دارایی شما نداشته باشد. اما یک صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا واقعا آن را غیر متمرکز بنامیم.

اختیار ارزهای دیجیتال خود را داشته باشید!

یکی از ویژگی هایی که می بایست غیر متمرکز داشته باشد این است که اختیار ارز دیجیتالتان دست خودتان باشد. یعنی مالکیت آن ارز دیجیتال حتی به صورت موقت دست نهاد یا شرکتی قرار نگیرد. به این طریق که تمامی کارها از طریق قرارداد هوشمند و به صورت اتوماتیک انجام شود. اگر صرافی ادعای غیر متمرکز بودن کرد و گفت برای انجام کارهایتان می بایست ارز دیجیتالتان به فلان حساب ما بفرستید و سپس سفارش های خود را قرار دهید؛ این معنی غیر متمرکز را نمی دهد. بلکه کلید عمومی و خصوصی شما می بایست تنها دست خودتان باشد و حریم خصوصی تان حفظ شود.

انجام تراکنش ها بدون هیچ واسطی

یکی دیگر از ویژگی های صرافی غیر متمرکز این است که بتوانید بدون هیچ واسطی سفارش های خود را قرار دهید و ترید کنید. صرافی های غیر متمرکز توسط قرارداد هوشمند نوشته شده اند و یک رابط کاربری به شکل سایت برای شما قرار می دهند که درخواست های شما به آن قرارداد هوشمند ارسال می شود و خرید و فروش هایتان از آن طریق و بدون وحود شخص ثالث انجام می شود.

صرافی غیر متمرکز؛ قابل استفاده برای همه

همه باید بتوانند از این صرافی استفاده کنند و در صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز تحریم یا محدودیت برای هیچ فرد از هیچ کشوری وجود ندارد. حتی اگر سایت مورد نظر فیلتر شد این امکان باید وجود داشته باشد که شما بتوانید با ارسال دستور (Function) به آن قرارداد هوشمند، ارزهای دیجیتال خود را خرید و فروش و یا بازیابی کنید.

متن باز (Open Soure) باشد

کد های آن صرافی غیر متمرکز و همچنین کدهای آن قرارداد هوشمند می بایست به صورت متن باز در اختیار همگان قرار گیرد و همه بتوانند با مطالعه کدهای آن از ساز و کار و طریقه کارکرد آن صرافی مطلع بشوند. بنابراین شفافیت یکی از مهمترین عوامل برای صرافی های غیر متمرکز است. در غیر اینصورت نمی توان اعتماد کرد زیرا روند و ساز و کار فعالیت آن صرافی مشخص نیست و از کجا معلوم که در قسمتی از کد نوشته نشده باشد که یک کپی از کلید خصوصیتان را برای کسی بفرستد!

ناشناس ماندن و عدم نیاز به KYC

یکی دیگر ویژگی هایی که صرافی های غیر متمرکز دارند این است که به هیچ گونه احراز هویتی نیاز ندارد و شما برای فعالیت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود به احراز هویت و تایید اکانتتان نیاز ندارید. اتفاقی در اکثر صرافی های متمرکز می افتد و بدون احراز هویت مجاز به استفاده از آن صرافی نمی باشید.

عدم محدودیت در خرید و فروش ارز دیجیتال

در صرافی های غیر متمرکز هیچ سقفی برای مبادله ارزهای خود ندارید. در برخی صرافی های متمرکز مثل بایننس اگر اکانتتان را وریفای نکرده باشید و احراز هویت نکرده باشید تنها قادرید روزانه تا سقف ۲ بیت کوین خرید و فروش کنید، این حالت در صرافی های غیر متمرکز بی معنی است و شما هیچ سقفی برای خرید و فروش و سفارشات خود ندارید.

نتیجه گیری

با مرور تمام مواردی که ذکر شد احتمالا متوجه فواید و ویژگی های صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز شدید. در صورتی که حتی یکی از موارد بالا رعایت نشود دیگر نمی توان آن صرافی را غیر متمرکز نامید. احتمالا صرافی های غیر متمرکز آینده ی مبادلات ارزهای دیجیتال را دست خود خواهند گرفت زیرا از نظر امنیتی و اطمینان و همچنین برخی دیگر از ویژگی ها، بسیار بیشتر مورد پسند کاربران قرار می گیرد. هر چند که صرافی ها غیر متمرکز در ابتدای راه خود قرار دارند و قطعا بعدها ویژگی های بیشتری به آن ها اضافه خواهد شد اما در هر صورت برای استفاده از صرافی های غیر متمرکز موارد بالا را حتما در نظر بگیرید.