صادرکنندگان روسی یک میلیارد دلار پولدارتر شدند

صادرکنندگان روسی یک میلیارد دلار پولدارتر شدند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، امارهای گرداوری‌شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد شرکت‌های نفتی روسیه حداقل ۹۰۵ میلیون دلار درامد اضافی در فاصله نوامبر تا جولای داشتند. این محاسبات براساس اختلاف قیمت میان نفت اورال روسیه و نفت برنت در مدت یادشده نسبت به میانگین پنج‌ساله بوده است. تحریم‌های دولت امریکا تقاضا برای […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، امارهای گرداوری‌شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد شرکت‌های نفتی روسیه حداقل ۹۰۵ میلیون دلار درامد اضافی در فاصله نوامبر تا جولای داشتند. این محاسبات براساس اختلاف قیمت میان نفت اورال روسیه و نفت برنت در مدت یادشده نسبت به میانگین پنج‌ساله بوده است. تحریم‌های دولت امریکا تقاضا برای نفت روسیه را به‌ویژه پس از اقدام اوپک و متحدانش در محدود کردن عرضه نفت، افزایش داد. در نتیجه قیمت نفت اورال از نفت برنت گران‌تر شد.

کانستانتسا رانگلووا، تحلیلگر شرکت «جی‌بی‌سی انرژی» به بلومبرگ گفت: در نتیجه تحریم‌ها علیه ایران و ونزویلا و توافق کاهش تولید اوپک پلاس، کمبود نفت سنگین و ترش وجود دارد و نفت اورال در مدیترانه در اوج قیمت خود قرار دارد. امریکا در اواخر ژانویه صادرات نفت ونزویلا را هدف تحریم قرار داد و از ماه مه به معافیت برای خریداران نفت ایران پایان داد. این اقدامات باعث کمبود نفت سنگین ترش شد که این دو کشور صادر می‌کردند و کیفیتی مشابه نفت روسیه داشت. نفت سنگین کیفیت پایین‌تری دارد؛ اما برخی از پالایشگاه‌ها برای فراوری چنین نفتی مجهز شده‌اند و تغییرات انها برای فراوری گریدهای دیگر پرهزینه است. قیمت نفت اورال معمولا ارزان‌تر از نفت برنت بود. طی پنج سال گذشته یک بشکه نفت روسیه به‌طور میانگین یک دلار ارزان‌تر از شاخص قیمت منطقه مدیترانه و یک دلار و ۶۳ سنت ارزان‌تر از شاخص قیمت اروپای شمال غربی بوده است. اما از نوامبر که تحریم‌های امریکا علیه صادرات نفت ایران اغاز شد، نفت اورال روسیه گران‌تر شد و اکنون قیمت ان ۸۶ سنت بالاتر از نفت برنت است.