صادرات چای هند به ایران 2.5 برابر شد

صادرات چای هند به ایران 2.5 برابر شد
خلاصه اخبار

در حالی که به خاطر تحریم های اقتصادی آمریکا، بی‌ثباتی تجارت بین ایران و هند رو به افزایش است ، صادرات چای به ایران 150 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، در فاصله ژانویه تا آوریل سال جاری ، صادرات چای به ایران به 22.49 میلیون کیلوگرم افزایش یافت.

سال گذشته در این مدت هند 9 میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر کرده بود.

در 4 ماه اول سال جاری ، این کشور 72.5 درصد کل صادرات سال گذشته صادرات داشته است. در 2018 هند کلاً 31 میلیون کیلوگرم چای صادر کرد.

پاریمال شاه، معاون اینترنشنال اوپریشنز ای کی گروپ گفت:«ایران دومین واردکننده بزرگ چای هند بعد از روسیه است.

پس از تحریم ایران توسط آمریکا، عدم اطمینان زیادی بین واردکنندگان ایران و صادرکنندگان هندی وجود دارد که بیشتر آن بر سر ثبت سفارش ها و انتقال محموله‌هاست.

تا آوریل رشد 150 درصدی وجود داشت و طی دو ماه گذشته شاهد تقاضای بالای چای از سوی تاجرانی هستیم که از طرف واردکنندگان ایرانی خرید می‌کنند».

ایران چای ارتدوکس آسام وارد می‌کند. قیمت این نوع چای 30 تا 35 روپیه در هر کیلوگرم در مزایده اخیر کلکته افزایش یافته است.

عامل دیگری که از  صادرات چای هند به ایران حمایت می کند،  قیمت بالاتر چای ارتدوکس سریلانکا است.

به خاطر هزینه بالاتر کارگر، چای سریلانکا در حال حاضر 1.25 تا 1.5 دلار گران‌تر از ارتودوکس آسام است. سریلانکا هم به  ایران چای صادر می کند.

شاه عقیده دارد از ترس توقف صادرات به ایران در آینده نزدیک ، صادرکنندگان به دنبال کانال های جدید هستند.

حتی اگر نتوانند کانال های جدیدی بیابند، صادرات چای به ایران نسبت به سال گذشته به خاطر محموله‌های صادر شده قبلی بیشتر خواهد بود.

ولی در این صورت ، صادرات در سال آینده کاهش می‌یابد.

هند هر سال 1350 میلیون  کیلوگرم چای تولید می کند که حدود 650 میلیون کیلوی آن انواع ارتودوکس آسام است.

از کل تولید هند ، 17 تا 18 درصد صادر می‌شود و بقیه به مصرف داخلی می‌رسند. نبود ایران به عنوان یک خریدار بدون شک بر دورنمای صنعت چای هند تاثیر می‌گذارد.