صادرات نفت روسیه به اروپا کاهش یافت

صادرات نفت روسیه به اروپا کاهش یافت
خلاصه اخبار

تولید نفت روسیه در اوایل ماه می به ۱۱.۱۹ میلیون بشکه در روز رسید که از میانگین ۱۱.۲۳ میلیون بشکه ماه آوریل کمتر بوده است.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کیفیت نفت خام روسیه پس از رسوایی آلودگی آن که به بازارهای نفت ضربه زد ، به تدریج بهبود می یابد ولی وزیر انرژی روسیه هشدار داد که حل این مشکل تا نیمه دوم ماه می طول می کشد.

چه اتفاقی افتاد ؟

 حداقل 5 میلیون تن نفت معادل 36.7 میلیون بشکه توسط کلراید آلی آلوده شدند. از این ماده برای تقویت استخراج نفت استفاده می شود. این ماده چاه های نفت را تمیز می کند و به جریان نفت خام سرعت می بخشد.

 این ترکیب باید قبل از فرستاده شدن نفت خام به سمت مشتریان جداسازی شود چون می‌تواند تاسیسات پالایشگاهی را خراب کند و در دمای بالا گاز سمی کلورین تولید می کند.

ترنسنفت، شرکت خط لوله روسیه اعلام کرد این آلودگی در منطقه ولگا رخ داده و خرابکاران را مسئول آن دانست ولی ولادیمیر پوتین گفت ترنسنفت مکانیسم مناسبی برای جلوگیری از آلودگی ندارد.

 تاثیر این آلودگی چیست؟

 تولید نفت روسیه در اوایل ماه می به 11.19 میلیون بشکه در روز از میانگین 11.23 میلیون بشکه ماه آوریل کاهش یافت که دلیل آن بحث آلودگی نفت بود.

 به گفته منابع آگاه، تولیدکنندگان نفت روسیه عرضه نفت خود را به شبکه ترنسنفت 650 هزار بشکه در روز از اول تا ششم ماه می در مقایسه با آوریل کاهش دادند. ترنسنفت حدود 85 درصد نفت روسیه را در دست دارد.

خط لوله دروژبا که می‌تواند یک میلیون بشکه نفت در روز معادل یک درصد تقاضای جهان را پمپ کند، در زمان شوروی سابق ساخته شد و در خدمت پالایشگاه های آلمان ، لهستان ، جمهوری چک ، اسلواکی ، مجارستان ، اوکراین و بلاروس است.

 تمام این کشورهای وارد کننده در 25 و 26 آوریل هیچ نفتی از این خط لوله دریافت نکردند.

 اپراتور این خط لوله در روز دوشنبه اعلام کرد جریان نفت پاک روسیه از بلاروس به سمت اوکراین برقرار شده و آماده از سرگیری صادرات نفت به اتحادیه اروپا است.

 چگونه می‌توان این آلودگی را پاک کرد ؟

 خریدارانی که نفت آلوده دریافت کرده اند حالا باید آن را جایی ذخیره کنند و با نفت خام پاک رقیق کنند تا سطح کلراید آن پایین بیاید. این کار میلیون ها دلار برای هر نفتکش بزرگ هزینه در بر دارد.

 تمیز کردن خط لوله دروژبا کار ساده ای نیست.

 آلمان و لهستان تانکرهای ذخیره کافی برای نگه داشتن این نفت و رقیق کردن آن ندارند پس باید جریان خط لوله را برعکس کرد و نفت آلوده را به روسیه یا بندر گداسک لهستان بازگرداند تا تخلیه شود.

ترنسنفت  اعلام کرد نفت آلوده از بلاروس را می‌توان با خط آهن به بندر نوووروسیسک  دریای سیاه روسیه برد تا رقیق شود.

 این کار ماه ها طول می کشد  چون خط آهن  نمی‌تواند بیش از 300 هزار تن نفت را در ماه جا به جا کند.

منبع: tasnimnews.com