صادرات روزانه ۸۰۰هزار بشکه‌ای نفت ایران به چین در آوریل ۲۰۱۹

صادرات روزانه ۸۰۰هزار بشکه‌ای نفت ایران به چین در آوریل ۲۰۱۹
خلاصه اخبار

واردات نفت خام چین از ایران به ۲۴میلیون بشکه معادل حدود ۸۰۰هزار بشکه در روز در آوریل افزایش یافت که بالاترین حد از ماه اوت بود.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، واردات نفت خام چین در ماه آوریل به‌طرز غیرمنتظره‌ای افزایش یافت و علی‌رغم تعطیلی پالایشگاه‌ها به‌خاطر فصل تعمیر و نگهداری و تقاضای پایین سوخت، به یک رکورد ماهانه رسید. دلیل این افزایش احتمالاً پر کردن ذخایر چین از نفت خام ایران با پیش‌بینی سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه این کشور بوده است.

طبق اطلاعات گمرک چین، واردات در ماه گذشته 43.73میلیون تن معادل 10.64میلیون بشکه در روز بود.

واردات چین در ماه مارس 9.26میلیون بشکه در روز بود. واردات در آوریل نسبت به همین ماه در سال گذشته 11درصد افزایش داشت.

چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان 164.9میلیون تن معادل 10.03میلیون بشکه در روز نفت خام طی 4 ماه اول 2019 وارد کرد که نسبت به همین زمان در سال گذشته 8.9درصد افزایش داشت.

وانگ ژائو، سرپرست تحقیقات نفت خام در شرکت اطلاعاتی ساپلینگ چاینا گفت: «واردات نفت خام از حد انتظار ما بالاتر بود. دلیل این افزایش پر کردن ذخایر پالایشگاه‌ها از نفت ایران با پیش‌بینی تأثیر تحریم‌های آمریکا بود».

واردات نفت خام چین از ایران 24میلیون بشکه معادل حدود 800هزار بشکه در روز در آوریل افزایش یافت که بالاترین حد از ماه اوت بود. خریداران قبل از پایان مهلت معافیت‌ها، با عجله محموله‌های نفتی ایران را دریافت کردند.

چین با افزایش مازاد نفت خام روبه‌روست چون پالایشگاه‌هایش مثل پالایشگاه خصوصی هنگلی پترو کمیکال، تولید را بالا برده‌اند، در حالی که رشد تقاضا برای سوخت ناامیدکننده است.

کل واردات گاز طبیعی شامل گاز پمپ‌شده از آسیای مرکزی و میانمار و گاز طبیعی مایع، 7.65میلیون تن بود.

واردات از 6.82میلیون سال گذشته بیشتر بود و نسبت به 6.94میلیون تن ماه مارس هم افزایش داشت.

واردات در 4 ماه ابتدایی سال 16.4درصد به‌صورت سالانه بالا رفت و به 31.89میلیون تن رسید.

منبع: tasnimnews.com