صادرات روزانه ۱.۲۵ میلیون بشکه ای نفت ایران در فوریه ۲۰۱۹

صادرات روزانه ۱.۲۵ میلیون بشکه ای نفت ایران در فوریه ۲۰۱۹
خلاصه اخبار

طبق اطلاعات ردیاب نفتکشها، میانگین صادرات نفت ایران در فوریه ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز بود.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، در حالی که مشتریان ایران مذاکرات با آمریکا را در مورد تمدید معافیت ها برای ادامه خرید نفت از ایران آغاز کرده اند، صادرات نفت ایران در مارس نسبت به ژانویه و فوریه کاهش یافت و به میانگین حدود 1 تا 1.1 میلیون بشکه در روز رسید .
تخمین زده می‌ شد صادرات ایران در فوریه 1.3 میلیون بشکه در روز باشد .
معافیت های آمریکا برای هشت مشتری بزرگ ایران مثل چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در اوایل ماه مه پایان می یابد. در حالی که دولت آمریکا اعلام کرده همچنان به دنبال صفر کردن صادرات نفت ایران است، تحلیلگران انتظار دارند واشنگتن معافیت ها را حداقل برای چند کشور تمدید کند ، چون نمی خواهد قیمت نفت افزایش زیادی داشته باشد .
در ژانویه و فوریه سال جاری صادرات نفت خام ایران بیشتر از حد انتظار بود، چون چندین مشتری ایران از معافیت های خود برای ادامه واردات نفت ایران استفاده کردند .
طبق اطلاعات ردیاب نفتکشها، میانگین صادرات ایران در فوریه 1.25 میلیون بشکه در روز بود، در حالی که صادرات ماه ژانویه بین 1.1 و 1.3 میلیون بشکه گزارش شد یعنی بیشتر از یک میلیون بشکه ماه دسامبر .
ردیابی صادرات نفت ایران پس از بازگشت تحریم های آمریکا در اوایل نوامبر بسیار سخت شد ولی برخی مشتریان اصلی نفت ایران که معافیت گرفته بودند، در 2019 خرید نفت ایران را از سر گرفتند یا واردات را تا سقف مجاز طبق معافیت‌ها بالا بردند .
با نزدیک شدن به اول مه، خریداران احتمالا برای خرید عجله می‌کنند تا بتوانند در صورت تمدید نشدن معافیت ها قبل از ما ه مه، معاملات خود را تکمیل کنند .
مدیرعامل انجمن پترولیوم ژاپن، تاکاشی سوکوکا گفت پالایشگاه‌های ژاپن احتمالاً از آوریل به بعد نفت ایران را نمی خرند .
ولی وی اضافه کرد:« اگر معافیت های توکیو برای خرید نفت ایران تمدید شود، پالایشگاه‌ها به واردات نفت ایران ادامه می‌دهند». ژاپن مدتهاست در مورد این معافیت ها با واشنگتن مذاکره می کند .