شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران/ سوخت‌رسانی بدون مشکل در حال انجام است

شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران/ سوخت‌رسانی بدون مشکل در حال انجام است
خلاصه اخبار

ثبت رکورد مصرف ۱۳۵میلیون و ۸۰۰هزار لیتر در یک شبانه‌روز رکورد جدیدی در تاریخ ایران در خصوص مصرف بنزین است و تا امروز هیچ‌گاه در یک شبانه‌روز این میزان مصرف بنزین در کشور ثبت نشده بود.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، در روزهای پایانی سال 97 و با شروع ایام نوروز 98، آمار مصرف بنزین در ایران به‌شدت افزایش یافت که این موضوع نشان‌دهنده رونق سفرهای بین‌شهری با وسایل نقلیه شخصی است.

در نوروز امسال با افزایش نرخ دلار (نسبت به سال‌های گذشته) و افزایش قیمت بلیت هواپیما و قطار، سفرهای جاده‌ای بین‌شهری در کشور بیش از نوروز سالهای قبل درجریان است و این مسئله به افزایش مصرف بنزین منجر شده است.

طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مصرف بنزین کل کشور در آخرین روز سال 97 (چهارشنبه، 29 اسفندماه) رکورد 135 میلیون و 800 هزار لیتر را ثبت کرد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 96 با 104 میلیون و 960 هزار لیتر، 30.4 درصد افزایش یافت.

ثبت رکورد مصرف 135 میلیون و 800 هزار لیتر در یک شبانه‌روز، رکورد جدیدی در تاریخ ایران در خصوص مصرف بنزین است و تا امروز هیچ‌گاه در یک شبانه‌روز، این میزان مصرف بنزین در کشور ثبت نشده بود.

* زنجیره به‌هم‌پیوسته عرضه سوخت در ایام نوروز

سیدمحمدرضا موسوی‌خواه مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص وضعیت فعلی سوخت‌رسانی نوروزی در کشور گفت: سوخت‌رسانی نوروزی بدون مشکل در حال انجام است چرا که در حوزه تأمین سوخت برای ورود به سال 98 اقدام‌های بسیارخوبی پیش‌بینی، مدون و عملیاتی شده است.

وی افزود: نکته مهم در چنین ایامی، ذخیره‌سازی مناسب سوخت در بخش حمل‌ونقل (جاده، هوایی، ریلی و دریایی) است و این مهم به‌نحو مطلوب انجام شده است.

هماهنگی میان جایگاهداران و رانندگان حمل مواد سوختی به‌عنوان دو حلقه مهم زنجیره سوخت، نکته دیگری است که موسوی‌خواه به آن اشاره و تصریح می‌کند: با برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی، هماهنگی خوبی میان این دو بخش با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایجاد شده است تا زنجیره تأمین سوخت، به بهترین نحو ممکن عمل کند.

وی همچنین از تشکیل گروه‌های نظارتی برای توزیع هرچه بهتر سوخت در جایگاه‌های عرضه سوخت خبر می‌دهد و اظهار می‌کند: برای ورود به سال جدید، گروه‌های نظارتی متعددی را بیش از هر سال دیگر بسیج کرده‌ایم تا تغییرات در حوزه سوخت‌رسانی و عرضه آن برای مردم نسبت به سال پیش محسوس‌تر باشد.

همچنین طبق اعلام وزارت نفت، مناطق سی‌وهفت‌گانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در آمادگی کامل برای سوخت‌رسانی نوروزی به مسافران در نخستین روزهای بهار سال 98 به‌سر می‌برند؛ اعزام 6 اکیپ جداگانه به 6 محور مواصلاتی مهم کشور، کشیک‌های نوروزی در ستاد و مناطق، آغاز طرح نظارت نوروزی بر عرضه فرآورده‌های نفتی از روز 29 اسفند، نظارت مستمر بر کیفیت فرآورده‌های توزیعی با آزمایش فرآورده‌ها، تأمین نفت‌گاز مورد نیاز اتوبوسرانی و کامیون‌ها و تأمین مطلوب سوخت مورد نیاز 60 فرودگاه کشور از جمله اقدام‌هایی است که این شرکت برای تأمین به‌موقع سوخت مسافران نوروزی انجام می‌دهد.

* سوخت‌رسانی مستمر به مناطق سیل‌زده

همچنین در روزهای اخیر، نامساعد بودن شرایط جوی و وقوع سیلاب در استان‌های شمالی کشور از جمله گلستان، مازندران، خراسان رضوی و شمالی، سمنان و… خسارت‌های فراوان به این مناطق کشور وارد کرد.

جعفر پورفرجودی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌خیز گفت: خوشبختانه ذخیره‌سازی و خرید سوخت مورد نیاز این مناطق و همچنین مسیرهای منتهی به شهرهای مشهد مقدس، شاهرود، چالوس، هراز و… از پیش انجام شده و هیچ گونه نگرانی در این باره وجود ندارد.

وی اضافه کرد: سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده با همه توان ادامه دارد و سوخت مورد نیاز این مناطق برای روزهای آینده نیز ذخیره‌سازی شده است.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: خوشبختانه با پیش‌بینی‌های انجام‌شده و ذخیره‌سازی مناسب سوخت و همچنین آماده بودن ناوگان حمل‌ونقل سوخت کشور، هیچ‌گونه تراکم ناشی از کمبود سوخت در جایگاه‌های عرضه این مناطق وجود ندارد.