شمخانی: امنیت پایدار در منطقه بدون ثبات پایدار در قفقاز محقق نخواهد شد

شمخانی: امنیت پایدار در منطقه بدون ثبات پایدار در قفقاز محقق نخواهد شد
خلاصه اخبار

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با همتای ارمنستانی خود بر لزوم ثبات پایدار در منطقه قفقاز تاکید کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم؛ دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای انجام یک سفر رسمی یک روزه به ارمنستان سفر کرده است؛ صبح امروز با آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو کردند.

در این دیدار شمخانی با اشاره به پیوندهای عمیق و دیرینه‌ی تاریخی، فرهنگی و تمدنی میان دو ملت گفت: این شرایط بستر مناسبی را برای تقویت و گسترش روابط همه جانبه میان دو کشور فراهم کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه دو ملت ایران و ارمنستان در طول تاریخ و در شرایط سخت منطقه‌ای و بین‌المللی و حوداث ناگوار طبیعی در کنار هم بوده‌اند، تصریح کرد: با چنین پیشنه‌ای نباید هیچ محدودیتی برای گسترش مناسبات فی مابین قائل شد.

شمخانی با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی میان ایران و ارمنستان متناسب با ظرفیت‌های قابل تبادل میان دو کشور نیست، بر لزوم فعال سازی این ظرفیت‌ها تاکید کرد.

وی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آماده است ظرفیت‌ها و امکانات خود را برای برقراری صلح پایدار در منطقه قفقاز جنوبی به کار گیرد.

در این دیدار آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان نیز با ابراز خرسندی از سفر شمخانی به ارمنستان بر تقویت و توسعه روابط دو کشور در همه سطوح تاکید کرد.

وی توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور را از جمله اقداماتی عنوان کرد که باید در اولویت همکاری‌های دوجانبه قرار گیرد.

 آرمن گریگوریان با اشاره به روابط دیرینه‌ی دو کشور، گفت: ظرفیت‌های بزرگی برای توسعه‌ی روابط اقتصادی و امنیتی بین دو کشور وجود دارد که فعال کردن آن‌ها تلاش مضاعفی را می‌طلبد.

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان تاکید کرد: پروژه‌های انتقال برق بین دو کشور و سوآپ گاز ارمنستان و ترکمنستان از موضوعات مهم در روابط دو کشور است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در توسعه روابط بین کشورهای قفقاز جنوبی و تامین امنیت منطقه دارد.

گریگوریان ضمن تمجید از نقش فعال جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه، تداوم نقش آفرینی کشورمان در این مسیر را ضروری و موجب تقویت امنیت پایدار در منطقه دانست.