ششمین سبز متوالی فرابورس

ششمین سبز متوالی فرابورس

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

رشد قیمت‌ سهام فرابورسی در معاملات این روز چنان فراگیر بود که 95درصد از نمادهای معامله شده سبزپوش شدند. در مجموع این روز معاملاتی شاهد دادوستد یک میلیارد و 858 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 336 میلیارد تومان (معاملات خرد) بودیم. در این میان اما یک‌سوم فرابورسی‌ها با صف خریدی جمعا به ارزش حدود 110میلیارد تومان همراه شدند. بازار پایه نیز دیروز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت. به‌طوری که 88درصد از نمادهای موجود در سه تابلو بازار پایه با رشد قیمت همراه شدند و در 87درصد از سبزپوشان این بازار شاهد انتظار ناکام 227 میلیارد تومان نقدینگی در صف‌های خرید بودیم. رشد 6/ 2 درصدی شاخص کل فرابورس طی معاملات دیروز در حالی رقم خورد که نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی مارون، سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی زاگرس، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و فولاد هرمزگان جنوب بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل برعهده داشتند.

روی موج کدال

روز گذشته شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم از اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی نشده خود برای دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذر 98 رونمایی کرد. براساس این اطلاعیه «بجهرم» در دوره گزارش شده، به ازای هر سهم 24 ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4درصد رشد داشته که عمدتا به‌خاطر افزایش درصد فروش است. این شرکت براساس عملکرد 9 ماهه برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 مبلغ 57 میلیارد و 730 میلیون تومان سود خالص محقق کرده است.

شرکت سرمایه‌گذاری سبحان نیز دیروز با ارسال اطلاعیه‌ای روی سامانه کدال درخصوص جزئیات واگذاری زمین بلوار فردوس به شفاف‌سازی پرداخت. براساس اطلاعیه «وسبحان»، این شرکت نسـبت به خرید چهار واحد ساختمان با کاربری اداری واقع در خیابان نیاوران به متراژ 2856 متر مربع اقـدام کرده است که تسویه کل ثمن معامله به مبلغ 147 میلیارد و 370 میلیون تومان از طریق واگذاری ملک بلوار فردوس به مبلغ 119 میلیارد تومان و پرداخت مبلغ 11 میلیارد و 800 میلیون تومان به‌طور نقد و مابقی در زمان انتقال و واگذاری قطعی چهار واحد فوق خواهد بود. ضمنا سود حاصل از فروش زمین بلوار فردوس مبلغ 83 میلیارد و 705 میلیون تومان خواهد بود. این افشای اطلاعات با اهمیت سبب شد تا نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری سبحان با توقف مواجه شود که به علت عدم کشف قیمت در دو مرحله بازگشایی در این روز، بازگشت «وسبحان» به گردونه معاملات به روز جاری موکول شد. سهام مذکور در هفته گذشته با رشد قیمت بیش از 20 درصدی همراه شد.  از دیگر اطلاعیه‌های مندرج در سامانه کدال طی معاملات روز گذشته، می‌توان به شفاف‌سازی شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان‌کار درخصوص دلایل نوسان قیمت اشاره کرد. «کمرجان» در دقایق ابتدای معاملات روز گذشته به‌دلیل رشد قیمت بیش از 20 درصدی در 5 روز متوالی، با وقفه یک ساعته مواجه شد. این شرکت در توضیح چرایی این نوسان عنوان کرد از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت‌های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی 3،6، 9 و 12 ماهه منتهی به پایان آذر 98) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است. از این‌رو به‌نظر می‌رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر ناشی از تحرکات بازار و افزایش تقاضا بوده است.

رصد فعالیت بازیگران فرابورسی

فرابورس ایران روز ‌شنبه برای ششمین روز متوالی شاهد تغییر خالص مالکیت به سمت بازیگران خرد بازار بود. در این روز در مجموع حدود 91 میلیون و 432 هزار سهم به ارزش افزون بر 5/ 81 میلیارد تومانی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی افزوده شد. در این میان نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری آوا نوین بیشترین مشارکت بازیگران حقیقی را به خود دید. بررسی خالص تغییر مالکیت این شرکت طی روز معاملاتی گذشته حکایت از جابه‌جایی حدود 11میلیون سهم «وآوا» به ارزش حدود 12 میلیارد و 261 میلیون تومان از سوی بازیگران حقوقی به حقیقی دارد. آوا نوین آخرین شرکتی بود که در ابتدای آبان سال‌جاری به جمع سهام فرابورسی اضافه شد و از آن زمان تاکنون با رشد 416 درصدی قیمت همراه شده است.

پس از آن نیز «شرانل» شاهد بیشترین خالص تغییر مالکیت به سمت معامله‌گران حقیقی به ارزش 9 میلیارد و 300 میلیون تومان بود. سهام شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر نیز در این روز شاهد جابه‌جایی 7 میلیارد و 700 میلیون تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بود.  در آن سوی بازار نماد معاملاتی شرکت افرانت شاهد بیشترین خالص خرید سهام به نام حقوقی‌ها بود. بر این اساس دیروز حدود 2 میلیون و 800 هزار سهم «افرا» به ارزش حدود 5 میلیارد و 400 میلیون تومان از سبد سهام معامله‌گران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد. پس از آن نیز نماد معاملاتی شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان بیشترین خالص خرید از سوی معامله‌گران عمده بازار به میزان 3 میلیارد و 600 میلیون تومان را تجربه کرد.

کم‌نوسانی سود بدهی در کانال 20

در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز افزون بر یک میلیون و 760 هزار ورقه به ارزش تقریبی 111 میلیارد و 600 میلیون تومان در 1044 نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. بیشترین ارزش دادوستدهای این روز در بازار مورد بررسی به معاملات اوراق مشارکت دولتی در نماد «اشاد1» و «اشاد9» اختصاص پیدا کرد. همچنین روز شنبه شاهد معامله حدود یک میلیون و 190 هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی به ارزش 61 میلیارد و 300 میلیون تومان بودیم. «اخزا»ها در این روز در محدوده قیمتی 62 تا 99 هزار تومان نوسان کردند و به‌طور متوسط شاهد رشد حدود 15/ 0 درصد نرخ 31 سررسید موجود در این بازار بودیم. بیشترین رشد قیمت در این روز با افزایش قیمت 7/ 0 درصدی به «اخزا805» اختصاص پیدا کرد و در مقابل «اخزا624» شاهد کاهش قیمت به میزان 2/ 0 درصد بود. در مجموع روز گذشته، متوسط نرخ سود موثر اسناد خزانه اسلامی با افزایش 1/ 0 واحد درصدی نسبت به چهارشنبه در سطح 3/ 20 درصد قرار گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.