شروع معاملات بزرگ‌ترین ETF بلاک چین محور جهان در بورس لندن

شروع معاملات بزرگ‌ترین ETF بلاک چین محور جهان در بورس لندن
خلاصه اخبار

در حالی که بیش‌تر افراد جامعه‌ی ارزهای دیجیتال در انتظار ETF بیت کوین هستند، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری مستقل اینِوسکو (Invesco) که بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد، از راه‌اندازی بزرگ‌ترین ETF بلاک چین محور جهان خبر داد.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، به گفته‌ی زیروهِج (ZeroHedge)، این صندوق قابل معامله در بورس بلاک چین محور، سبد سهام متشکل از ۴۸ شرکت مختلف را همراه با معرفی فناوری بلاک چین، راه‌اندازی خواهد کرد.

در میان این شرکت‌ها، شرکت صنایع نیمه‌هادی تایوان (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)، شرکت تأمین‌کننده‌ی تراشه‌های تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال و همچنین گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME Group)، اولین صرافی قانونی آمریکا در راه‌اندازی قراردادهای آتی بیت کوین، حضور دارند.

این صندوق، هزینه‌ی مدیریت ۶۵ نقطه پایه‌ای داشته و شامل دیگر شرکت‌ها مانند اپل، اینتل و دستگاه‌های میکرو پیشرفته (AMD) می‌شود.

کریس ملور (Chris Mellor)، رئیس مدیریت تولید سهام ETF شرکت اینوسکو در اروپا، اظهار داشت که توانایی بلاک چین در افزایش درامد، اغلب در قیمت سهام شرکت‌هایی مانند ریو تینتو (Rio Tinto)، شرکت استخراج معادن و فلزات و مالک دارایی‌های برق‌آبی که می‌توانند برای استخراج ارزهای دیجیتال به کنترل درآیند، نمود پیدا نکرد. در این گزارش آمده است:

ETF در ابتدا، بر اساس سیستم امتیازدهی اختصاصی توسعه داده شده توسط مدیریت دارایی اِلوود (Elwood)، شرکت متخصص در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال که توسط آلن هاوارد (Alan Howard) بنیان‌گذار صندوق پوششی بروان هاوارد (Brevan Howard) هک شد، در سبد سهام ۴۸ شرکت سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

بین رن (Bin Ren)، مدیرعامل اجرایی الوود، اذعان داشت:

کاربردهای بالقوه‌ی بلاک چین، فراتر از ارزهای دیجیتال هستند و ما به تازگی شاهد استفاده از این فناوری، به خصوص در شرکت‌های خدمات مالی هستیم اما انتظار داریم که از آن، در طیف گسترده‌ی از صنایع استفاده شود.

صندوق‌های قابل معامله در بورس بلاک چین محور دیگری نیز در بازار وجود دارند، اگرچه اکثر آن‌ها سرمایه‌ی نسبتاً کمی جذب کرده‌اند. در مورد زیروهج، بزرگ‌ترین پروژه‌ی آن‌ها، یعنی ETF تقویت تبدیل اشتراک داده (Amplify Transformation Data Sharing)، مبلغی بالغ بر ۱۱۰ میلیون دلار دارایی دارد.

سرمایه‌گذاران، به طور خاص، به شرکت‌های وال استریت که روی ارزهای دیجیتال و فناوری در حال ظهور در این عرصه، شرط‌بندی می‌کنند، علاقه‌مند هستند. گروهی متشکل از ۱۴ شرکت که به طور عمومی نام آن‌ها در فهرست جمع‌آوری‌شده توسط یاهو فایننس (Yahoo Finance) آورده شده بود، اوایل امسال، از شاخص S&P 500 بهتر عمل کردند.