شرط وزارت صنعت برای صادرات سرب و روی

شرط وزارت صنعت برای صادرات سرب و روی
خلاصه اخبار

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ادعای صادرکنندگان سرب و روی مبنی بر توقف صادرات این محصولات را رد و شرط صادرات این محصولات را اعلام کرد. به گزارش سیگنال، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس،حسین حسینقلی رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی درحالی از توقف صادرات سرب و روی طی چهار ماه […]

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ادعای صادرکنندگان سرب و روی مبنی بر توقف صادرات این محصولات را رد و شرط صادرات این محصولات را اعلام کرد.

به گزارش سیگنال، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس،حسین حسینقلی رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی درحالی از توقف صادرات سرب و روی طی چهار ماه گذشته خبر داده و علت آن ‌را تصمیم دولت مبنی بر تامین بازار داخل اعلام کرده بود که به گفته وی، مصرف داخل این محصول در حدود 20 درصد از کل تولید سرب و روی است.

براین اساس،بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران به ایرنا گفت: در آخرین جلسه ای که با جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت داشتیم، اعلام کردیم که صنعت سرب و روی با 20 درصد مصرف داخلی، قابلیت خوبی برای صادرات دارد و به همین دلیل ضرورتی ندارد که آن را در بورس وارد کرده و برای صادرات آن مانع تراشی کنیم.

وی افزود: این صنعت متفاوت از سایر صنایع است و خریداران خرد و کوچکی در آن فعالیت دارند که از توان مالی بالایی برای خرید در بورس برخوردار نیستند.
امروز فقط مصرف کنندگان واقعی محصولات به عنوان صنایع پایین دستی می توانند در بورس وارد شوند و این مساله کار را برای فعالان سرب و روی سخت می کند.

این عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: به معاون وزیر صنعت اعلام کردیم انجمن سرب و روی قادر است قیمت عادلانه ای که از قیمت های جهانی تبعیت می کند را برای این محصولات اعلام کند، به طوری که از این طریق نیاز صنایع پایین دستی نیز تامین شود. عمده خاکی که برای فرآوری سرب و روی استفاده می شود از معدن انگوران و با نرخ ارز 4200 تومانی تهیه می شود و دولت بر این نرخ تاکید دارد تا محصول نهایی با قیمت ارزان تر به دست مصرف کنندگان برسد اما اینگونه نیست.

شکوری گفت: در عمل، کنترل و رصد اینکه محصول نهایی سرب و روی که در صنایع مختلف کاربرد دارد به قیمت دولتی یا آزاد به دست مصرف کنندگان می رسد سخت بوده و چنین نرخ ارزی فساد زاست، بر این اساس به دولت پیشنهاد کردیم تا خاک معدن انگوران را با ارز آزاد بفروشد.وقتی نرخ ارز آزاد باشد، آنگاه فقط مصرف کنندگان حقیقی برای خرید اقدام می کنند و فرایند عرضه و تقاضا عمل خواهد کرد و به تدریج قیمت ها کاهش خواهد یافت.

وی ارائه آمار اشتباه به دولتی ها در زمینه سرب و روی را در اخذ این تصمیم ها بی تاثیر ندانست و گفت: متاسفانه آمار خوبی در زمینه معدن و ظرفیت ها وجود ندارد و آخرین آمارهای مرکز آمار نیز مربوط به 2 سال پیش است.

صادرات به شرط عرضه در بورس

با وجود ادعای صادرکنندگان سرب و روی مبنی بر توقف صادرات این محصولات در ماه های گذشته، اما مسئولان وزارت صنعت اعلام کردند اکنون هیچ مشکلی بر سر راه صادرات این محصولات به شرط عرضه در بورس وجود ندارد.

سیف اله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت گفت: هیچ توقفی در صادرات سرب و روی نداشتیم، بلکه به دستور وزیر صنعت و مصوبه ستاد تنظیم بازار، صلاح کار را در آن دیدیم که این محصولات در بورس عرضه شود.طبق این دستورالعمل، تولیدکنندگان سرب و روی به ازای هر یک تن عرضه محصولات در بورس، تا چهار برابر آن اجازه صادرات می یابند.

وی توضیح داد: این تصمیم با هدف حمایت از تولید داخل و تامین نیاز واحدهای داخلی اخذ شده، زیرا تا پیش از این تولیدکنندگان با طمع صادرات و تحصیل ارز و کسب درآمد بیشتر، به راحتی به صادرات به عراق، افغانستان و سایر کشورها اقدام می کردند و واحدهای داخلی و صنایع پایین دستی برای تامین این مواد با مشکل مواجه شده بودند.این رویه همچنان ادامه خواهد یافت،در غیر این صورت داخلی ها مجبورند با قیمت های بالاتر این مواد را از خارج وارد کنند.

برچسب‌ها