شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی اعلام شد

شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی اعلام شد

حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی سازی شرایط واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی را اعلام نمود.

قربانزاده گفت: عملا امکان واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی وجود دارد اما با شروطی که عنوان می‌شود. اولا سهام دولتی در وثیقه بانک ها آزاد شود. دوما سهام درونی این دو خودروساز می‌تواند صرف بازپرداخت تسهیلات و اصلاح مناسبت های مالی شرکت شود که به بهره وری و کارآیی شرکت کمک نماید. سوما سهام صندوق بازنشستگی کشوری یا برخی از شرکت های دیگر که این پیشنهاد را داده اند که دولت به نیابت آن ها سهام آن ها را بفروشدکه بدین ترتیب امکان عرضه بلوکی یکجا و یکپارچه از سهام سایپا و ایران خودرو وجود خواهد داشت.

دو خودروساز سایپا و ایران خودرو در سال های قبل وام‌هایی دریافت کرده اند و برای ضمانت وام هایشان سهام دولتی را در وثیقه بانک‌ها قرار دادند که تاکنون تسویه نشده است بنابراین سازمان خصوصی سازی تا آزادسازی وثیقه، امکان عرضه سهام این دو خودروساز را نخواهد داشت.

وی با اشاره به سهام‌های دولتی ۵ درصدی ایران خودرو و ۱۷ درصدی سایپا افزود: بغیر از این سهام‌های وثیقه‌ای که طلایی محسوب می‌شود این دو خودروساز سهام‌های درون سازمانی (تودلی) هم دارند که باید همراه با سهام دولتی واگذار شود

سهام درونی ۳۵ تا ۴۰ درصدی این دو شرکت به اضافه سهام برخی شرکت‌ها که مجوز وکالت فروش به دولت را داده اند مثل صندوق بازنشستگی کشوری باید با سهام وثیقه نزد بانک‌ها تجمیع شود که متقاضی انگیزه بیشتری برای خرید سهام داشته باشد. احتمالا تا شهریور آینده دو خودروساز خصوصی می‌شوند.

برای مشاهده آخرین اخبار می‌توانید اپلیکیشن سیگنال را نصب نمایید.