شاخص کل از دید تکنیکال تا کجا بالا می رود؟

شاخص کل از دید تکنیکال تا کجا بالا می رود؟
خلاصه اخبار

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است شاخص کل بورس اوراق بهادار در حال حاضر فارغ از ریسک‌ها و فرصت‌هایی که دارا می‌باشد از منظر تکنیکال توانایی دارد به سطوح ۲۲۰ و ۲۳۶ هزار واحدی دست یابد.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیوسهام، حسین عبدی کارشناس ارشد بازار سرمایه از در گفت و گویی به حواشی موجود و اثرگذار بر روند این روزهای بورس اوراق بهادار پرداخت.


علت رشد پر سرعت شاخص چیست و آیا این رشد می تواند ادامه دار باشد ؟

اولین نکته مهم گزارشات میان دوره ای شرکت‌ها و گزارشات انتهای سال ۹۷ بود که واقعا بیش از انتظارات توانست خیال سهامداران را حداقل از منظر کاهش مقداری فروش در برخی از شرکتهای صادراتی راحت کند . دوم اینکه تورم سراسری در اقتصاد کشور موجب افزایش نرخ قریب الوقع در برخی از صنایع نظیر قند و غذا و دارو می گردد که این امر میتواند حاشیه سود چنین شرکتهایی را با رشد مناسبی مواجه نماید .

ضمن اینکه برخی از شرکتهای دارویی و غذایی و قندی به دلیل مشکلات مرتبط با واردات کالاهای اساسی بدون شک با افزایش مقداری فروش نیز مواجه خواهند شد و در نهایت اینکه رشد بازار های موازی نظیر طلا و ملک و اتوموبیل همگی باعث تغییر مسیر نقدینگی به سمت بازاری شد که کمتر رشد کرده بود.

بازار سهام علیرغم ارزش شرکتها در شش ماهه دوم سال ۹۷ تا حدودی ساکن بود و این امر جذابیت زیادی را برای سهام شرکت ها ایجاد کرده بود . ارزش دارایی های بسیاری از شرکتهای سیمانی نیز از چندین سال پیش به صورت ارزش دفتری و ثابت در صورتهای مالی این شرکتها در نظر گرفته شده بود که این امر باعث میشد بسیاری با خود این چنین تحلیل کنند که اگر ارزش ملک و یا دارایی های ثابت دیگر اینچنین تحت تاثیر نرخ ارز بالا میرود پس می باید به تناسب نیز سهام شرکتهایی که دارایی ها ثابت بیشماری دارند نیز به همین نسبت بالا برود.

شاخص کل از دید تکنیکال تا کجا بالا می رود؟


با این حال نباید بدون توجه به وضعیت بنیادی و مبنای اصولی برای ارزش سهام شرکتها انتظار رشد بیرویه و حباب گونه از بازار را داشت . به نظر میرسد که شاخص در کوتاه مدت به دلیل اخبار مجامع در برخی صنایع بتواند رشد خوبی کند اما رشد هر روزه و حباب گونه در کوتاه مدت به نفع سهامداران نخواهد بود. انتظار چنین رشدی از بازار سرمایه در میان مدت می تواند معقول باشد.

عدم معافیت خرید نفت مشتریان ایران بر روی بورس اوراق بهادار چه تاثیری دارد :

اولین نکته ای که باید انتظار داشت افزایش ریسک های سیاسی و اقتصادی در بازار بوده و این امر به نوبه خود می تواند باعث ترس سرمایه گذاران از جنبه روانشناختی و همچنین فشار بیشتر برای عرضه در کوتاه مدت گردد . چنین ریسک هایی بدون شک باعث ایجاد نوعی پرمیوم یا انتظار بازدهی بیشتر برای سرمایه گذاران می گردد که خود می تواند حداقل بازدهی مورد انتظار در ازای ریسک بیشتر را برای سرمایه گذاران افزایش دهد. اما دو نکته مثبت نیز در پس این اتفاق برای شاخص بورس وجود دارند .

اول اینکه چنین محدودیتی در کنار مشکلات عرضه نفت لیبی و ونزوئلا در کوتاه مدت باعث افزایش قیمت جهانی نفت شده که این مسئله بر روی شاخص کل اثر مثبتی دارد . در حال حاضر فشار بر روی عربستان و امارات برای جبران کاهش عرضه وجود دارد اما باید عنوان شود که با توجه به سیاستهای عربستان نمیتوان انتظار جبران کامل چنین کاهش عرضه ای را داشت. ضمن اینکه جمهوری اسلامی نیز قطعا بخشی از نفت خود را با تخفیف با دور زدن تحریم ها خواهد فروخت .

نکته دوم هم اینکه از آنجایی که نرخ ارز تابع سیاستها و اتفاقاتی است که در بلند مدت میتوانند عرضه آن را تحت الشعاع قرار دهند و بانک مرکزی را با چالش جبران کمبود موجودی ارزی مواجه کند .
لذا نرخ ارز به نظر به مرور به قیمتهای بالاتری سوق خواهد یافت که این امر نیز میتواند باعث افزایش شاخص کل گردد.

سطوح حمایتی و مقاومتی مهم در روند تکنیکال شاخص کدام‌ها هستند

به نظر میرسد که شاخص کل در سطوح بین ۱۹۵ هزار تا ۲۰۰ هزار واحدی بستر سازی مناسبی کرده باشد و به نظر میرسد که فعلا حمایت معتبری شناخته میشود .

منبع: radiosaham.ir

برچسب‌ها