شاخص بورس ادامه صعود یا گردش به عقب؟

شاخص بورس ادامه صعود یا گردش به عقب؟
خلاصه اخبار

رشدهای پیاپی شاخص بورس در حالی امروز هم ادامه یافت که از ابتدای امسال تا کنون تقریبا همه روزهای معاملاتی برای بورس و سرمایه‌گذارانش مثبت و رو به رشد بوده است.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، رشدهای پیاپی شاخص بورس در حالی امروز هم ادامه یافت که از ابتدای امسال تا کنون تقریبا همه روزهای معاملاتی برای بورس و سرمایه‌گذارانش مثبت و رو به رشد بوده است.

این در حالی است که از بورس اوراق بهادار به عنوان آئینه تمام‌نمای اقتصاد کشور یاد می‌شود؛ به این مفهوم که هر زمان حال و احوال اقتصاد خوب باشد، اوضاع بورس بسامان است و هر زمان هم، اقتصاد رکودی و بی‌حال باشد، طبیعتا حال و روز بورس باید بی‌رمق و کساد باشد.

با وجود این، علیرغم این که این روزها اقتصاد کشور با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‌کند و رکود تورمی بر همه صنایع سایه انداخته است، بورس یا بهتر بگوییم آئینه تمام نمای اقتصاد کشور، وضعیت مناسب و رو به رشدی دارد.

البته هر چند که بازار سهام همواره و به‌صورت سنتی از عواملی مانند افزایش نرخ ارز، تورم اقتصادی و … تاثیر مثبتی به لحاظ موضوعاتی چون ارزش جاگزینی صنایع و بنگاه‌ها را می‌بیند، اما به طور قطع از ابتدای امسال تا کنون اتفاق خوشی برای اقتصاد کشور رخ نداده است که شاخص بورس و نماد معاملاتی برخی شرکت‌ها این‌گونه شتابان، به حرکت رو به رشد خود ادامه می‌دهند.

این رکوردشکنی‌های پیاپی تا جایی پیش رفته که به تازگی مدیرعامل بورس تهران هم گفته، در شرایط کنونی که بازار سرمایه با اقبال قابل توجه مواجه شده است، سرمایه‌گذارانی که دانش سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند باید با احتیاط وارد این بازار شوند.

در مجموع نکته واضح و مسلم این است که رشد این روزهای شاخص بورس و روزهای خوب سهامداران در تالار شیشه‌ای موقت بوده و شاید شاخصِ بیش از ۲۱۶ هزار واحدی این روزها نشان از این دارد که وضعیت بورس و قیمت سهام به مرز هشدار رسیده و باید منتظر خزانِ بورس و شاخص آن در روزهای نه چندان دور بود.

بنابراین بهتر است سهامداران بویژه تازه‌واردان به بورس جانب احتیاط را رعایت کنند …

منبع: radiosaham.ir

برچسب‌ها