سیل ایران پلی اتیلن در چین را گران کرد

سیل ایران پلی اتیلن در چین را گران کرد
خلاصه اخبار

کاهش عرضه پلی اتیلن توسط ایران به خاطر انفجار خط لوله غرب در اثر سیل، باعث کمبود پلی اتیلن و افزایش قیمت این محصول در چین شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، تأثیر اختلال در خط لوله اتیلن غرب ایران به شدت در کمبود پلی اتیلن در چین احساس می‌شود. قیمت پلی اتیلن در چین در بحبوحه‌ی اختلال در عرضه آن از طرف ایران بالا رفته است .

ایران دومین عرضه کننده بزرگ پلی اتیلن به چین پس از عربستان سعودی است که در حال تعمیر خط لوله بزرگ اتیلن خود است. این خط لوله که چندین کارخانه پتروشیمی را در کشور تغذیه می‌کند، در اوایل همین هفته بر اثر سیل و رانش زمین منفجر شد.

با کاهش عرضه پلی اتیلن، قیمت داخلی واردات آن در چین بالا رفته و باز هم جا برای افزایش دارد .
یک تاجر چینی گفت:« تاثیر سیل سنگین در ایران این است که محموله های پلی اتیلن ایران در ماه مه کمتر میشوند». وی اضافه کرد محموله هایی که طی ماه مارس از ایران خارج شدند، در حد همیشگی بودند .
طی همین دوره قیمت واردات برای پلی اتیلن غلیظ در شرق چین 75 یوآن در هر تن بالا رفت و به هشت 8600 تا 8650 یوآن در هر تن رسید.


کارخانه های پتروشیمی ایلام و کردستان، هر دو به دنبال سه هفته پیاپی بارندگی سیل آسا و رانش زمین، بخش پلی اتیلن خود را از زمان انفجار خط لوله غرب استان کرمانشاه در 7 آوریل بستند.

کارخانه پتروشیمی کرمانشاه که متکی به این خط لوله است، با نصف ظرفیت خود فعالیت می‌کند. دو کارخانه پتروشیمی دیگر ایران در مهاباد و لرستان احتمالاً با توقف این خط لوله اتیلن، فعالیت‌هایشان را متوقف می کنند .
یک توزیع کننده چینی گفت:« آنها از موجودی اتیلن برای راه اندازی نیروگاه های پلی اتیلن استفاده می کنند»

منبع: tasnimnews.com

برچسب‌ها