سود دوره‌ای اوراق بدهی شرکت ها چگونه پرداخت می‌شود؟

سود دوره‌ای اوراق بدهی شرکت ها چگونه پرداخت می‌شود؟
خلاصه اخبار

یکی از مباحث مهمی که سرمایه گذاران در خرید اوراق بدهی باید حتما مورد توجه قرار دهند بازه های زمانی پرداخت سود بر اساس سود اسمی تعیین شده در هنگام انتشار اوراق میباشد.

فرض کنید شما اوراق اجاد25 با نرخ سالیانه ۲۰ درصد و مواعد پرداخت شش ماهه خریداری کرده‌اید. تاریخ واریز سود قبل از خرید مشخص است. برای مثال اولین پرداخت سود پس از انتشار اوراق  در 1396/5/18 بوده است و پرداخت سود بعدی شش ماه بعد خواهد بود و به همین ترتیب تا زمان سررسید به حساب شما سود واریز می‌شود.

مقدار سود چگونه محاسبه می‌شود؟

سود سالیانه ۲۰ درصد قیمت اسمی است. از آن جایی که مواعد پرداخت سود، شش ماهه است بنابراین دو بار در سال و هر بار 10 درصد قیمت اسمی به حساب دارندگان سود واریز می‌شود .

قیمت اسمی: قیمتی است که ناشر، اوراق را به آن قیمت در روز سررسید خریداری می‌کند و در بیشتر مواقع معادل ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال است.

در صورت فروش اوراق، سود دوره‌ای چگونه به فروشنده تعلق می‌گیرد؟

فرض کنید شما قبلا اوراق اجاد25 را با نرخ سود ۲۰% را دارید و بخواهید امروز آن را بفروشید فردی که اوراق را می‌خرد علاوه بر قیمت فروش به اندازه 950.010 ریال (که قیمت معاملاتی آن در بازار امروز است)، باید سود اوراق را نیز از موعد پرداخت سود قبلی در تاریخ 1397/11/18 تا امروز پرداخت کنید.

اما این سود چگونه محاسبه می‌شود؟

سودی که به شما در هنگام فروش اوراق تعلق می‌گیرد برابر با مجموع سود روزشمار از روز بعد از آخرین دفعه واریز سود (1397/11/17) تا روز فروش اوراق (1397/12/12) است که این مبلغ برابر با 1315 ریال خواهد شد.

در زمان پذیره‌ نویسی اوراق، سود روزشمار هر روز تا زمان سررسید منتشر می‌شود. مقادیر مربوط به سود روزشمار در صفحه نماد هر اوراق، در اپلیکیشن سیگنال بخش «ارکان و اطلاعت اوراق» قابل رویت میباشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.