سودآورترین شرکت‌های پرداخت الکترونیک

سودآورترین شرکت‌های پرداخت الکترونیک
خلاصه اخبار

یکی از راه‌های بررسی عملکرد شرکت‌ها در مقایسه با سایر شرکت‌های گروه، استفاده از نسبت‌های مالی است. یکی از این نسبت‌ها حاشیه سود خالص است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، در میان گروه پرداخت در سال ۹۶ شرکت کارت‌های اعتباری ایران‌کیش از منظر حاشیه سود رتبه نخست را از آن خود کرد. در این میان شرکت آسان پرداخت پرشین در رتبه آخر ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نسبت‌های مالی، همواره یکی از بهترین معیارها برای ارزیابی عملکرد شرکت‌ها به‌شمار می‌روند. مقایسه نسبت‌های مالی مختلف در طی زمان می‌تواند مسیر رشد یا افول یک شرکت را نمایش دهد؛ همچنین مقایسه این نسبت‌ها با شرکت‌های هم‌گروه نیز می‌تواند نقاط قوت و ضعف یک شرکت را به سهامداران، مدیران و سایر ذی‌نفعان نشان دهد.

یکی از مهم‌ترین این نسبت‌ها نسبت حاشیه سود خالص شرکت است که از تقسیم سود خالص بر درآمدهای شرکت به دست می‌آید. این نسبت نشان می‌دهد مدیریت برای درآمدهای کسب‌شده در یک دوره چه میزان هزینه کرده و در نهایت چند درصد سود عاید سهامداران شده است.

این گزارش بر آن است تا عملکرد شرکت‌های پرداخت در سال ۹۶ را از این حیث بررسی کند. در میان شرکت‌های پرداخت که اطلاعات آنها در سامانه کدال بورس منتشر شده تنها صورت‌های مالی مربوط به سال ۹۶ تعداد هفت شرکت منتشر شده است؛ بنابراین دامنه بررسی این گزارش تنها این هفت شرکت را دربرمی‌گیرد. براساس اطلاعات منتشرشده شرکت کارت‌های اعتباری ایران‌کیش با حاشیه سود خالص حدود ۲۹ درصدی بهترین عملکرد را از این حیث در میان شرکت‌های پرداخت به ثبت رسانده است.

این رقم در میان کل شرکت‌های بورس اوراق بهادار نیز رقمی بالا و قابل‌قبول محسوب می‌شود. نکته جالب توجه اینکه حاشیه سود عملیات اصلی این شرکت حدود ۵۵ درصد است که بازدهی کم‌نظیر در میان شرکت‌های پذیرفته‌ شده در بورس محسوب می‌شود. با این وجود هزینه‌های عمومی و اداری، هزینه مالی و مالیات منجر به کم‌رنگ شدن این عملکرد درخشان شده است.

سودآورترین شرکت‌های پرداخت الکترونیک

شرکت به‌پرداخت ملت نیز که بالاترین سهم بازار را در میان شرکت‌های پرداخت دارد در میان شرکت‌های این گروه با حاشیه سود حدود ۱۸ درصدی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. براساس صورت‌های مالی، اغلب درآمدها و هزینه‌های این شرکت، عملیاتی است، هرچند کاهش هزینه‌های اداری و مالی می‌تواند حاشیه سود شرکت را اندکی بهبود بخشد.

دو شرکت تجارت الکترونیک سامان و پارسیان نیز به ترتیب با ۱۶ و ۱۵ درصد در رتبه‌های بعدی ایستاده‌اند. نکته قابل‌توجه آنکه شرکت تجارت الکترونیک پارسیان نتوانسته از مزیت صفر بودن هزینه‌های مالی خود برای افزایش حاشیه سود استفاده کند، اما نکته قابل‌تامل در این میان، عملکرد نه چندان مطلوب شرکت آسان پرداخت پرشین است به‌گونه‌ای که حاصل فعالیت‌های این شرکت در سال ۹۶ حاشیه سود خالص شش درصدی بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد درآمد این شرکت در قیاس با سایر شرکت‌ها حداقل سه برابر بیشتر است، رشد هزینه‌های شرکت به همین میزان موجب شده آپ نتواند از این درآمد بالا، سود قابل‌قبولی به دست آورد.

براساس صورت‌های مالی، درآمدهای مربوط به درگاه تلفن همراه که بیش از ۷۰ درصد از کل درآمدهای شرکت را به خود اختصاص می‌دهد، فقط سود سه‌درصدی برای این شرکت داشته و همین موضوع سودآوری کل شرکت را تحت‌الشعاع قرار داده است.

منبع: donya-e-eqtesad.com