سه گام تا توافق تجاری

سه گام تا توافق تجاری
خلاصه اخبار

گلدمن‌ساکس، تحقق توافق تجاری میان دو غول اقتصادی جهان را در سناریویی با ۳ بخش پیش‌بینی کرده است. در گزارش چشم‌انداز توافق‌نامه تجاری این بانک بخشی از تعرفه‌های وضع‌شده از جانب آمریکا همچنان باقی خواهند ماند و امکان لغو این تعرفه‌ها بسته به تعهد طرف مقابل نسبت به برخی از شروط واشنگتن است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، انتظار برقراری بخشی از تعرفه‌های ایالات‌متحده تا سال ۲۰۲۰ وجود خواهد داشت. ملاقات‌های متوالی مقامات ارشد چین و آمریکا با تاکید آنها بر پیشرفت مذاکرات، تنش‌های تجاری بین دو کشور را در روزهای اخیر کاهش داده است. سال ۲۰۱۸ میلادی سیاست تعرفه در برابر تعرفه، وضعیت جنگ تجاری چین و آمریکا را پیش می‌برد. از همین رو، به‌تدریج اختلاف‌ها منجر به گسترش دامنه سیاست حمایت‌گرایانه دو کشور شد و همزمان حجم کالاها و نرخ تعرفه وارد بر آنها افزایش یافت. از ابتدای سال‌جاری میلادی، روند مذاکرات با رویکرد متفاوتی دنبال شده است تا جایی که دونالد ترامپ چند مرتبه به پیشرفت قابل توجه مذاکرات اشاره کرد و در ادامه زمان وضع تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد را به تعویق انداخت. گلدمن ساکس فرآیند دستیابی به توافق‌نامه تجاری را در سه مرحله گنجانده است. مرحله اول ادامه جلسات مقام‌های آمریکایی و چینی در طول هفته‌های آینده خواهد بود. در این دوره، مشکلات موجود و راهکارهای ممکن ارزیابی خواهند شد. مرحله دوم، همزمان با دیدار دونالد ترامپ و شی‌جین‌پینگ، اعلام مشکلات پیشرفته‌تر و راه‌حل‌های پیشنهادی برای برطرف کردن این مسائل است. در صورتی که ملاقات این دو در فلوریدا آمریکا محقق شود به احتمال ۷۵ درصد ترامپ و شی جین‌پینگ از توافق‌نامه رسمی پرده‌برداری خواهند کرد. در این فاصله زمانی رایزنی‌ها پیرامون موضوعات پیچیده‌ای مانند نحوه تنظیم مقررات سرقت مالکیت معنوی، انتقال تکنولوژی و اصلاحات ساختاری در زمینه سیاست‌های تجاری خواهد بود.
گلدمن ساکس معتقد است آمریکا برای حفظ تعرفه‌های فعلی تا سال ۲۰۲۰ میلادی پافشاری خواهد کرد و لغو ممنوعیت‌ها تنها زمانی که چین تمام موارد توافق‌نامه را اجرا کند، ممکن خواهد بود. اگر تهدید واشنگتن مبنی‌بر افزایش نرخ تعرفه‌های گمرکی عملی شود، تعرفه‌های ۱۰ درصدی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین امکان اعمال محدودیت مشابه بر ۲۶۷ میلیارد دلار کالای باقی‌مانده از کل واردات نیز به‌وجود خواهد آمد. براساس محاسبات گلدمن ساکس، در این صورت ۹۷ میلیارد دلار درآمد تعرفه‌ای ایالات‌متحده افزایش خواهد یافت. نتیجه اولیه این سناریو کاهش تولید ناخالص داخلی چین به میزان ۳/ ۰ درصد است که معادل با افت ۳۶ میلیارد دلاری علاوه‌بر اثرات منفی تعرفه‌های پیشین خواهد بود. در حالی‌که وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر تمام کالاهای وارداتی از چین بعید به نظر می‌رسد، اما در صورت وقوع این اتفاق، دومین اقتصاد جهان باید سالانه ۱۰ میلیارد دلار هزینه اضافه به ازای تعرفه‌های افزوده‌شده بپردازد، هرچند این هزینه قابلیت رشد چندبرابری دارد. با این حال، اطلاعاتی که از وضعیت مذاکرات به منابع می‌رسد از پذیرش پکن نسبت به خرید کالاهای آمریکایی حکایت دارد. آمریکا تاکید زیادی بر مقررات مالکیت معنوی، انتقال تکنولوژی و کاهش کسری ترازنامه تجاری خود با چین دارد، به این ترتیب، شروط لغو تعرفه‌ها نیز به همین مثلث مرتبط خواهد بود. در راستای کاهش کسری تجاری با چین، خرید در چند حوزه روی میز مذاکره قرار دارد. درخواست آمریکا از چین برای کاهش شکاف تراز تجاری، افزایش خرید کالا در بخش تکنولوژی و به‌خصوص تجهیزات الکترونیکی مانند نیمه‌هادی‌ها، بخش انرژی به‌ویژه نفت، ال‌ان‌جی و اتانول، همچنین بخش کشاورزی با تاکید بر خرید بیشتر سویا، ذرت و برنج است. گلدمن ساکس چین را متمایل به خرید کالاها در بخش کشاورزی و انرژی عنوان کرده است.