سهم ۱۱ درصدی هلدینگ خلیج‌فارس از بورس و فرابورس

سهم ۱۱ درصدی هلدینگ خلیج‌فارس از بورس و فرابورس
به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش خبرنگار شانا، جعفر ربیعی امروز (چهارشنبه، 30 مهرماه) در مجمع عادی عمومی سالانه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با اشاره به اینکه این شرکت در همه اقلام صورت‌حساب سود و زیان تلفیقی نسبت به پارسال جهش‌های بزرگی داشته است، اظهار کرد: درآمدهای عملیاتی 48 درصد، سود ناخالص 65 درصد، سود عملیاتی 36 درصد، سود خالص 46 درصد و حقوق صاحبان سهام 56 درصد رشد داشته و سود پایه هر سهم از 95 تومان با 56 درصد افزایش به 148.6 ریال رسیده است.

وی با بیان اینکه سود پایه هر سهم هلدینگ نسبت به پارسال 113 درصد افزایش داشته و از 68.7 ریال به 146.1 ریال رسیده است، افزود: دارایی‌های تلفیقی هلدینگ به 207 هزار میلیارد تومان، بدهی به 151 هزار میلیارد تومان و سرمایه هم‌اکنون به 14 هزار و 350 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به افزایش 61 هزار و 660 میلیارد تومانی دارایی‌های هلدینگ نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: نرخ تسعیر ارز دارایی‌ها را افزایش داده، اما بیش از 17 هزار میلیارد تومان از این افزایش دارایی متعلق به دارایی واقعی و سرمایه‌گذاری‌های جدید است که به‌صورت فیزیکی در شرکت نسبت به سال گذشته به‌وجود آمده است.

افزایش 100 درصدی سرمایه هلدینگ

ربیعی با اشاره به اینکه در طول دو سال گذشته هلدینگ خلیج‌فارس 2 بار افزایش سرمایه داشته است، ادامه داد: امروز در ادامه این نشست سرمایه شرکت 100 درصد افزایش می‌یابد و سهام هلدینگ دو برابر می‌شود و از 14 هزار و 350 میلیارد تومان به 28 هزار و 700 میلیارد تومان خواهد رسید که از نظر سرمایه ثبتی دومین شرکت بزرگ بورس هم خواهیم بود.

وی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس را یک شرکت توسعه‌محور دانست و تصریح کرد: این شرکت به‌طور مداوم در حال گسترش و تعریف پروژه‌های بیشتر، افزایش ثروت و دارایی است که برای تامین منابع مالی این پروژه‌ها در همین شرایط کنونی کشور، در 15 ماه گذشته فقط 6 هزار و 621 میلیارد تومان پول برای اجرای پروژه‌ها و اعتبار اسنادی پروژه‌ها اخذ شده که بخشی نقد شده است و بخشی نیز به تناسبت پیشرفت پروژه‌ها نقد می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیان اینکه 7 هزار و 637 میلیارد تومان از بازار پول و بانک‌ها دریافت و بابت پرداخت بدهی‌های ارزی هلدینگ صرف شد، گفت: امروز مشکلات بدهی‌های ارزی، هلدینگ و صورت‌های مالی آن را اذیت نمی‌کند.

ربیعی با اشاره به اینکه در حوزه بازار سرمایه نیز 2 هزار و 465 میلیارد تومان از عرضه اولیه سهام در 2.5 سال گذشته، 4 هزار میلیارد تومان از انتشار اوراق اجاره و تبعی و 23 هزار و 700 میلیارد تومان از طریق افزایش سرمایه تامین مالی شده است، افزود: در مجموع 30 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کردیم و در قالب اجرای پروژه‌ها، رفع بدهی‌ها و ایجاد دارایی‌های جدید استفاده شده است.

عرضه 88 درصد ارز صادراتی در نیما

وی با بیان اینکه بخش تامین مالی ارزی نیز در 2.5 سال گذشته بیش از 2.2 میلیارد دلار تامین مالی برای پروژه‌های شرکت انجام شده است، ادامه داد: این رقم از صندوق توسعه، از سیستم بانکی، از درآمدهای ارزی خود هلدینگ و شرکت‌های تابع و مقدار کمی از فاینانس و یوزانس بوده که از گذشته اخذ شده بود و انتشار اوراق کمی در این مورد تامین شده است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ارزآوری شرکت‌های پتروشیمی‌ها برای کشور به‌ویژه در شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: در طول سال گذشته 88 درصد از صادرات این شرکت در نیما عرضه شده است که این رقم 125 درصد تعهد شرکت بوده است و سود شرکت نیز نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر شد.

ربیعی به بدهی‌های ارزی هلدینگ خلیج‌فارس به شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی که در زمان انتقال دارایی‌ها به هلدینگ در سال‌های اولیه تشکیل این شرکت در سال‌های 91 و 92 ایجاد شده بود، اشاره کرد و افزود: این بدهی در مورد شرکت ملی نفت ایران بیش از 2 میلیارد و 150 میلیون دلار و در مورد شرکت ملی صنایع پتروشیمی حدود 700 میلیون دلار بود که با وجود افزایش نرخ ارز در صورت‌های مالی سنگینی می‌کرد که هم‌اکنون بخش اعظم بدهی‌ها پرداخت شده است.

وی به رفع کامل مغایرت‌ها با شرکت ملی نفت ایران اشاره و اظهار کرد: بخش عمده مغایرت‌ها با شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز حل و سبب شد برای چند سال اسناد دو شرکت اصلاح شود و مغایرت اکنون تنها 68 میلیون دلار است که به وجه التزامی که در قرارداد ما با شرکت ملی صنایع پتروشیمی وجود داشته است باز می‌گردد و ما به این موضوع اعتراض داریم که در مرجع داوری قابل حل است و غیر از این مبلغ این شرکت هیچ مغایرت ارزی با شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ندارد.

3 شرکت دیگر هلدینگ بورسی می‌شوند

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ورود شرکت‌های پتروشیمی تندگویان، آریاساسول و ارومیه در بازار سرمایه در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: اگر همه شرایط مهیا شود شرکت‌های بوعلی، اروند و بندر امام نیز امسال وارد بورس می‌شوند.

ربیعی به صندوق بازارگردانی هلدینگ در بازار سرمایه با هدف روان کردن معاملات اشاره کرد و ادامه داد: صندوق بازارگردانی هلدینگ در بازار سرمایه از نظر تعداد واحد بزرگ‌ترین صندوق بازارگردانی اختصاصی است و در 28 بهمن پارسال شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با نماد فارس نخستین شرکتی بود که ارزش بازار آن از 100 هزار میلیارد تومان عبور کرد و در تاریخ بازار سرمایه کشور ثبت شد.

وی با بیان اینکه سهم فارس و شرکت‌های تابع آن از کل ارزش بورس و فرابورس 11 درصد است، اظهار کرد: حتی با وجود اصلاح قیمت‌های اخیر، بازده شرکت‌های اصلی و تابع نسبت به تیرماه سال 98 قابل توجه بوده است و سهام شرکت‌ها به‌صورت منطقی و حرفه‌ای کنترل شده که کاهش قیمت‌ها بسیار کمتر از کاهش کل بورس بوده است.

40 میلیون تن؛ ظرفیت تولید هلدینگ در سال 1404

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با اشاره به اینکه در 6 ماه نخست امسال نسبت تولید به ظرفیت به 84.6 درصد رسیده و پارسال نزدیک 19.7 میلیون تن تولید در مقابل 24 میلیون تن ظرفیت داشته‌ایم، گفت: ظرفیت تولید این شرکت با راه‌اندازی طرح‌های جدید، امسال به 25.9 میلیون تن، سال آینده به 30 میلیون تن و سال 1404 به 40.8 میلیون تن خواهد رسید.

ربیعی کل فروش تجمعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس را در سال 98، 98 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این رقم به‌طور حتم امسال افزایش بیشتری می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های بیدبلند خلیج‌فارس، الفین ایلام، لردگان و سولفات پتاسیم ارومیه به نتیجه رسیدند، تصریح کرد: با به مدار تولید آمدن این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری 4.23 میلیارد یورو و نزدیک 7 هزار و 800 میلیارد تومان، حدود 6 میلیون تن ظرفیت تولید هلدینگ اضافه شد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیان اینکه13 طرح پتروشیمی دیگر تا پایان سال 1400 راه‌اندازی خواهند شد، اظهار کرد:  این طرح‌ها که ظرفیت تولید را 6.6 میلیون تن افزایش خواهند داد با 2.8 میلیارد یورو و 8.300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام خواهند شد.

ربیعی با بیان اینکه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس 13 طرح نیز برای جهش سوم صنعت پتروشیمی از سال 1401 به بعد دارد که از جمله طرح‌هایی هستند که برای آیندگان به ارث می‌گذاریم، اظهار کرد: در این میان تنها 7 میلیارد دلار دو طرح مگاپروژه عسلویه (پتروشیمی هرمز) و الفین و پلی‌الفین جنوب در ماهشهر سرمایه‌گذاری می‌شود که کلنگ این دو طرح امسال زده می‌شود، آنها نیاز به 6.9 میلیون تن خوراک دارند و محصولات جانبی بسیاری خواهند داشت.

به گفته وی، با بهره‌برداری از طرح‌های هلدینگ خلیج‌فارس که در جهش سوم صنعت پتروشیمی قرار دارند، یعنی از سال 1401 به بعد، ظرفیت تولید این شرکت 17.5 میلیون تن افزایش می‌یابد.