سودهای معوق از طریق سجام پرداخت می شود

سودهای معوق از طریق سجام پرداخت می شود
خلاصه اخبار

بر اساس قانون لایحه بودجه سال 1401 کشور، ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به پرداخت سود سهام خود از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) هستند.

بر اساس قانون لایحه بودجه سال 1401 کشور، ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به پرداخت سود سهام خود از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) هستند.

آغاز واریز سودهای رسوب شده از ۱۴ اردیبهشت

بر اساس ابلاغ روز هفتم اردیبهشت ماه 1401 مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس، پرداخت سود مطالبات سنواتی (سودهای رسوب شده) نزد ناشران به شرکت سپرده گذاری مرکزی محول شده است. شرکت سپرده گذاری مرکزی در شرایطی می تواند توزیع سود و مطالبات سنواتی ناشران را پرداخت کند که سهامداران ذینفع در سامانه سجام ثبت نام و احراز شده باشند. در همین راستا طی نامه ای سمات از کارگزاران درخواست کرده است که اطلاع رسانی مناسبی را برای ترغیب سهامداران برای ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام را انجام دهند و سمات را در تحقق این امر یاری برسانند.

گفتنی است، چندی پیش محمد باغستانی مدیرعامل سمات با بیان اینکه ارائه خدمات مطلوب به سهامداران در گرو ثبت نام و احراز هویت تمام سهامداران بازار سرمایه در سامانه سجام است، از سهامدارانی که تاکنون اقدام به ثبت نام و یا احراز هویت در این سامانه نکرده اند، درخواست کرد هر چه سریعتر این اقدام را انجام دهند تا این شرکت بتواند در سال 1401 سود مجامع و مطالبات سنواتی سهامداران را از طریق اطلاعات سامانه سجام پرداخت کند.

پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت با سجام

بر اساس آخرین گزارش معاونت عملیات سمات، در دو ماهه نخست امسال سود سنواتی 7 شرکت (سرمایه گذاری پردیس، بیمه حکمت صبا، بیمه نوین، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، سیمان درود، بورس انرژی و سرمایه گذاری خوارزمی) از طریق اطلاعات سامانه سجام به حساب سهامداران 369 هزار سهامدار پرداخت شد.

دلایل سود رسوب شده

از دلایل وجود سود رسوب شده و مطالبات معوق در نزد شرکت ها می توان به عدم اقدام سهامدار برای دریافت سود خود اشاره کرد ولی شرکت موظف شده تا این مطالبات را به سهامدار از طریق سجام پرداخت کند. بنابراین هر ناشری باید میزان مطالبات معوق را به صورت کامل مشخص کرده و اگر وجه مورد نیازی باشد را تامین کند. در قدم بعدی اطلاعات سهامدار را داده و اگر شخص دارای سجام باشد؛ این وجه واریز می‌شود و در نهایت باقی مانده وجه به شرکت بازمی گردد.

سود ۲۷ شرکت از طریق سامانه سجام واریز شد

توزیع سود 27 شرکت بورسی و فراوسی تا پایان اردیبهشت ماه امسال برای 4 میلیون و 600 هزار سهامدار انجام شده است.

بر اساس این گزارش، شرکت سپرده گذاری مرکزی در دو ماه نخست امسال مبالغ سررسید 285 نماد انواع اوراق، سلف و صندوق های سرمایه گذاری را به بیش از 105 هزار سرمایه گذار واریز کرد.

برچسب‌ها