سهامداران این قندی تشنه سود نقدی / «قثابت» به دنبال فروش دارایی‎ها

سهامداران این قندی تشنه سود نقدی / «قثابت» به دنبال فروش دارایی‎ها
خلاصه اخبار

درآمد شرکت‎های قندی به شدت تحت تأثیر نرخ فروش است که در دستان دولت قرار دارد. از سوی دیگر، هزینه‎های بالای تولید، مجال قرار گرفتن در حاشیه سودهای بالا را نمی‎دهد. در این میان، «قثابت» از راهی دیگر، به فکر فرار از زیان انباشته، افتاده است.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، بر اساس بررسی‎های واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، فعالیت‎های عملیاتی شرکت «قند ثابت خراسان» در سه دوره گذشته با زیان همراه بود اما در سال مالی 97 مجددا وارد مدار سودآوری شد. البته این سود بیش از هر چیز مدیون درآمد فروش ضايعات و دارايي ثابت است؛ چرا که هزینه مالی کل سود عملیاتی را در خود غرق کرد.

سهامداران این قندی تشنه سود نقدی / «قثابت» به دنبال فروش دارایی‎ها

در مجموع، این شرکت با سرمایه 510 میلیارد ريالی، بیش از 157 میلیارد ريال زیان انباشته دارد.
در سال مالی 97 بهای تمام شده بیش از درآمدهای عملیاتی رشد کرد که در نتیجه آن، حاشیه سود اندک 8 درصد سال مالی 96 به 7 درصد تنزل یافت. با وجود آن‎‏که سطح زیر کشت چغندر تقلیل یافته، شرکت در نظر دارد با حداکثر جذب مواد اولیه وکاهش هزینه‎ها و همچنین بهبود فرآیند تولید، حاشیه سود خود را ارتقا بخشد.

سهامداران این قندی تشنه سود نقدی / «قثابت» به دنبال فروش دارایی‎ها

معضل دیگر «قثابت» هزینه مالی سرسام آور است. 432 میلیارد ريال تسهیلات مالی با نرخ 18 درصد دریافت کرده که درنظر دارد با فروش دارایی‎های راکد و مازاد و جریان نقدی ورودی حاصل از فروش داریی‎های ثابت، بخشی از تسهیلات دریافتی را تسویه نماید. در همین راستا، در مورد جابجایی و واگذاری برخی از سرمایه‎گذاری‎های بلندمدت از جمله شرکت تحقیقات و خدمات زراعی چغندر قند خراسان و شرکت سنگاه، مذاکراتی انجام شده که هنوز نتیجه‎ای به همراه نداشته است.
این شرکت برآورد کرده در سال مالی 98، با تنزل 25 درصدی، به فروش 860 میلیارد ريالی دست یابد. با وجود تحقق درآمد فروش 1141 میلیارد ريالی در سال مالی 97، این پیش‎بینی کمی‎محتاطانه به نظر می‎رسد. باید مدنظر داشت که شرکت‎های قندی به دنبال دریافت مجوز افزایش نرخ از دولت هستند.
شرکت «قند ثابت خراسان» با وجود این که سال مالی منتهی به تیر ماه دارد، مجمع سال مالی 97 را با تأخیر فراوان، روز آینده برگزار خواهد کرد. البته در یک نوبت مجمع سالانه به دلیل به حد نصاب نرسیدن، برگزار نگردید.
بررسی‎ها بیانگر این است که سهامداران این شرکت تشنه سود نقدی هستند؛ چرا که در سه سال مالی گذشته، سودی عایدشان نشده و با دستان خالی مجمع را ترک کرده‎اند.

سهامداران این قندی تشنه سود نقدی / «قثابت» به دنبال فروش دارایی‎ها

با توجه به روال سال‎های نه چندان دور و همچنین زیان انباشته موجود، برآورد می‎شود در مجمع «قثابت» سود چندان چشم‎گیری تقسیم نگردد و به احتمال فراوان در حدود 20 ريال سود برای هر سهم کنار گذاشته شود.

در مجمع پیش‎رو در خصوص افزایش سرمایه نیز به شور می‎نشینند تا در صورت موافقت سهامداران، نسبت به اجرای آن دست به کار شوند.

شایان ذکر است که «قثابت» در سال 97 بازدهی 43 درصدی و در مدت گذشته از سال 98 بازدهی 44 درصدی را عاید همراهان خود در بازار سهام نمود.

منبع: boursenews.ir

برچسب‌ها