سناریوهای احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه

سناریوهای احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، پس از ورود چند محموله از سامانه موشکی اس 400 روسیه به ترکیه٬ مهم‌ترین سوال در محافل سیاسی٬ قتصادی و رسانه‌ای ترکیه این است که آیا آمریکا به خاطر این اقدام٬ ترکیه را تحریم می‌کند یا خیر. روزنامه ایندیپندنت به بررسی این موضوع پرداخته که ‌آیا خرید اس […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، پس از ورود چند محموله از سامانه موشکی اس 400 روسیه به ترکیه٬ مهم‌ترین سوال در محافل سیاسی٬ قتصادی و رسانه‌ای ترکیه این است که آیا آمریکا به خاطر این اقدام٬ ترکیه را تحریم می‌کند یا خیر.

روزنامه ایندیپندنت به بررسی این موضوع پرداخته که ‌آیا خرید اس 400 می‌تواند ترکیه را در معرض قانون موسوم به معامله با دشمنان آمریکا (CAATSA) قرار دهد یا خیر.

در این گزارش آمده است که بررسی متن 72 صفحه‌ای قانون کاتسا٬ نشان می‌دهد که ابهامات سیاسی و حقوقی فراوانی در مورد اختیارات رئیس جمهور و کنگره در مورد عمل کردن به این قانون وجود دارد.

در صورتی که دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهور٬ تحریم‌های پیشنهاد شده از سوی کنگره را عملی کند٬ در فاز نخست مبادلات تجاری 30 میلیارد دلاری ترکیه و آمریکا با مشکل روبرو می‌شود.

سپس در فاز دوم صنایع مختلف ترکیه درحوزه صادرات و همچنین درحوزه واردات مواد خام٬ با مشکلات جدی روبرو می‌شوند و فاز سوم که خطرناک‌ترین پیامد تحریم آمریکا علیه ترکیه است٬ ضربه زدن به فاینانس و ورود پول گرم به ترکیه است.

چیزی که در ادبیات سیاسی و اقتصادی ترکیه از آن به عنوان پول گرم یاد می‌شود٬ بخشی از فاینانس‌ها و سرمایه‌های خارجی است که در سالیان اخیر به اقتصاد ترکیه جان داده و اگر در مسیر ورود این سرمایه‌ها به خاطر تحریم‌های مالی و بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی٬ مشکل ایجاد شود٬ اقتصاد ترکیه دچارمشکل خواهد شد.

حال ترکیه منتظر دریافت این پاسخ است که آیا ترامپ در اعمال تحریم علیه ترکیه از اختیارات خود برای معلق نگه داشتن درخواست‌های کنگره استفاده می‌کند یا خیر.