سناتور امریکایی بار دیگر خواستار لغو معافیت همکاری‌های صلح‌امیز هسته‌ای با ایران شد

سناتور امریکایی بار دیگر خواستار لغو معافیت همکاری‌های صلح‌امیز هسته‌ای با ایران شد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، «تد کروز»، نماینده مجلس سنای آمریکا چهارشنبه بار دیگر خواسته خود از دولت کشورش مبنی بر لغو همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را مطرح کرد. کروز در صفحه رسمی خودش در توئیتر مدعی شده از برجام به عنوان «توافق هسته‌ای فاجعه‌بار اوباما با ایران» یاد کرده و نوشته […]

به گزارش سیگنال به نقل از فارس،

«تد کروز»، نماینده مجلس سنای آمریکا چهارشنبه بار دیگر خواسته خود از دولت کشورش مبنی بر لغو همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را مطرح کرد.

کروز در صفحه رسمی خودش در توئیتر مدعی شده از برجام به عنوان «توافق هسته‌ای فاجعه‌بار اوباما با ایران» یاد کرده و نوشته این توافق به نحوی طراحی شده که اجازه چرخیدن سانتریفیوژهای ایران را بدهد.

او همچنین نوشته است: «از دولت ترامپ می‌خواهم معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای که وزارت خارجه طبق مفاد برجام به ایران اعطا کرده است را لغو کند.

تد کروز یکی از ۵۰ نماینده کنگره آمریکا است که اخیراً در نامه‌ای به دولت این کشور خواستار ابطال این معافیت‌ها شده بودند. (جزئیات بیشتر)

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال جاری بخشی از معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران را لغو و برخی دیگر را تمدید کرده بود.

طبق اطلاعاتی که ۱۳ اردیبهشت‌ماه روی وب‌سایت‌‌های رسمی دولت آمریکا قرار گرفت، واشنگتن معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در مراکز اراک، بوشهر و فردو را تمدید کرد. دولت ترامپ علی‌رغم این، معافیت‌های مربوط به انتقال مازاد آب سنگین ایران به عمان و مبادله اورانیوم غنی‌شده مازاد بر ۳۰۰ کیلوگرم با کیک زرد را باطل کرد.

برخی از نمایندگان کنگره آمریکا در هفته‌ها و ماه‌های گذشته از دولت ترامپ خواسته‌اند مابقی معافیت‌ها را هم لغو کند. در دولت ترامپ، جدال بر سر لغو این تحریم‌ها موجب ایجاد دو دستگی‌هایی شده است.