سلاطین نفت خلیج فارس خودشان بحران انرژی دارند

سلاطین نفت خلیج فارس خودشان بحران انرژی دارند
خلاصه اخبار

کویت و امارات تاکنون آنقدر گاز طبیعی استفاده کرده اند که تبدیل به واردکنندگان خالص گاز طبیعی شده اند.اگر به همین صورت ادامه یابد، کشورهای حاشیه خلیج فارس نمی توانند از بحران مالی فرار کنند .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، کشورهایی که در رتبه های اول تا چهارم لیست بزرگترین مشتریان نفت دنیا در 2017 قرار دارند، بیشتر کشورهایی هستند که انتظار داریم بزرگترین اقتصادهای دنیا را داشته باشد، یعنی آمریکا، چین، هند و ژاپن .رتبه پنجم متعلق به عربستان است که داستانی متفاوت دارد . 
عربستان فقط 33 میلیون نفر جمعیت دارد، کمتر از یک چهارم روسیه . روسیه در این لیست پس از عربستان قرار گرفته است‌. عربستان کشور ثروتمندی است ولی از نظر تولید ناخالص داخلی پنجم نیست. از نظر استاندارد جهانی این کشور مقدار زیادی نفت مصرف می کند . 
این مقدار در 2017 نسبت به سال قبلش کاهش یافت. یک تئوری علمی سیاسی برای توضیح معنای ثروت نفتی در سیاست‌های منطقه وجود دارد . 
تئوری مدرنیزاسیون باعث اصلاحات سیاسی و در آخر دموکراسی می شود ولی تا حالا اشتباه بوده است. عربستان سعودی و همسایگان عرب آن در طول خلیج فارس، هنوز تحت حاکمیت همان رژیم هایی هستند که در زمان حفاری اولین چاه نفت در 1930 وجود داشتند . طبق تئوری رنتایر استیت در دهه 1980 ، تا زمانی که عموم مردم سهم قابل توجهی از درآمدهای نفتی را دریافت می کنند، چرا حاکمیت باید به حاکمان واگذار شود . 
همه چیز اخیراً تغییر کرده است. عربستان سعودی و امارات هر دو 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده بر کالاها و خدماتشان در سال گذشته وضع کردند و کویت هم در سال جاری به آنها پیوست. سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس هم در فکر همین کار هستند . 
قطر سالانه تقریبا 5 برابر آلمان انرژی مصرف می کند و مصرف سالانه انرژی آمریکا برابر با عربستان است. این دو کشور تنها مصرف کنندگان انرژی جهان نیستند ولی حداقل مصرف انرژی آمریکا در حال افزایش نیست و کمک می کند اقتصاد صرفه جویی بیشتری در انرژی داشته باشد . مصرف انرژی در هر دلار تولید ناخالص داخلی این کشور کاهش یافته و همین روند ادامه می‌یابد. این داستان در مورد عربستان و همسایگانش اینگونه نیست . 
یک دلیل این است که مردم در پادشاهی های خلیج فارس انرژی زیادی را فقط برای راحت بودن مصرف می‌کنند. درست است این منطقه واقعا گرم است ولی مصرف آریزونا که همین مقدار گرما را دارد تقریباً نصف مصرف برق شهروندان خارجی است که در ابوظبی زندگی می‌کنند و یک پنجم مصرف عرب های ابوظبی. آریزونا در برابر عربستان پول بیشتری برای برق پرداخت میکند یعنی هفت برابر عرب های ابوظبی. یکی از پیامدهای برق ارزان در حاشیه خلیج فارس، سبک زندگی پر مصرفه آنهاست. برای تصفیه آب هم به برق نیاز است ولی معمولا آب رایگان در اختیار شهروندان قرار می گیرد . 
این برق با سوزاندن گاز طبیعی تولید می شود که در این منطقه زیاد است. کویت و امارات تاکنون آنقدر گاز طبیعی استفاده کرده اند که تبدیل به واردکنندگان خالص گاز طبیعی شده اند. حتی کویت هم شروع به واردات زغال سنگ کرد. همه اینها بد است و اگر به همین صورت ادامه یابد، کشورهای حاشیه خلیج فارس نمی توانند از بحران مالی فرار کنند .