چرا با وجود سقوط بازار سهام آمریکا و یوان چین، قیمت بیت کوین در حال افزایش است؟

چرا با وجود سقوط بازار سهام آمریکا و یوان چین، قیمت بیت کوین در حال افزایش است؟
خلاصه اخبار

به عقیده‌ برخی از رصدکنندگان بازار، تغییر رویه‌ فدرال رزرو به سیاست‌های پولی صلح طلبانه باعث افزایش قیمت بیت کوین شده است.

چه چیزی به بیت‌کوین، بزرگترین رمزارز دنیا، زندگی دوباره بخشید؟ به عقیده‌ برخی از رصدکنندگان بازار، بیت‌کوین خطری برای سیاست‌های پولی و دلار آمریکا به حساب می‌آید. بنابر این استدلال، تغییر رویه‌ فدرال رزرو به سیاست‌های پولی صلح طلبانه باعث افزایش قیمت بیت کوین شده است.

افزایش قیمت‌ بیت‌کوین در روز دوشنبه از این جهت در خور توجه است که در همان زمان قیمت یوان چین کاهش پیدا می‌کند. از آنجاکه روند رشد و توسعه‌ی کشور چین به کندی پیش می‌رود  و ارز این کشور حتی پیش از اینکه در روز دوشنبه با کاهش چشمگیر ارزش رو‌به‌رو شود، چندین سال در سراشیبی سقوط بوده، کاملا منطقی است که مردم چین بخواهند سرمایه‌شان را از این کشور خارج کنند. اما دولت چین،  مجموعه‌ای از سیاست‌ها و کنترل‌های سرمایه وضع کرده که شرکت‌ها را تشویق می‌کند به جای جذب سرمایه از کشورهای دیگر به سرمایه‌گذاری‌های داخلی روی آورند.

با این وجود، سیاست‌ها و کنترل‌های سرمایه در این کشور قادر به تغییر برخی مبانی اقتصادی نیستند که ثروتمندان چینی را وسوسه می‌کند حداقل بخشی از سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند و در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند؛ حتی با وجود این‌که دولت چین  محدودیت‌هایی در استفاده از بیت‌کوین اعمال کرده، این رمزارز راهی را فرا روی ثروتمندان چینی قرار داده تا سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند.

در واقع، یکی از موارد اولیه‌ی استفاده از بیت‌کوین، حفاظت از ثروت شخصی در مقابل محدودیت‌های دولتی بوده است. هجوم مردم برای فروش یوان و خرید بیت‌کوین به درستی علت افزایش نرخ برابری یوانِ چین به دلارِ آمریکا –که معادل بیش از هفت یوان به ازای هر یک دلار است  را توضیح می‌دهد؛ بسیاری از رصدکنندگان بازار برای مدت مدیدی بر این باور بودند که افزایش نرخ برابری یوان به دلار خط قرمز دولت چین است.

تام لی، یکی از بنیان‌گذاران شرکت تحقیقاتی Fundstrat، در ایمیلی به Barron’s نوشت:

سقوط سهام ایالات متحده‌ آمریکا دلیل دیگری بر افزایش قیمت بیت کوین است.

وی هم‌چنین خاطر نشان کرد که قیمت بیت‌کوین در یک سال و نیم گذشته همبستگی بالایی با دلار آمریکا و حتی شاخص اس اند پی 500 داشته، اما اخیرا و با افزایش ریسک‌های کلان (ریسک‌های سیاسی که بر تمامی کسب‌و‌کارها اثر می‌گذارد)، بیت‌کوین با طلا همبستگی مثبت و با شاخص اس اند پی 500 همبستگی منفی پیدا کرده است.

تام لی در ادامه ادعا می‌کند که در حال حاضر ، عملکرد بیت‌کوین بسیار مشابه طلا است و همزمان با افزایش ریسک‌های کلان، قیمت بیت‌کوین هم افزایش پیدا می‌کند. به عقیده‌ی وی «افزایش ریسک در کشور چین – نه تنها ریسک‌های‌ جنگ بر سر ارز – بلکه ریسک حوادث غیرمترقبه در هنگ کنگ» یکی دیگر از دلایل افزایش چشمگیر قیمت بیت‌کوین است.

ماه ژوئیه سال جاری مت هوگان، مدیرکل بخش تحقیقات جهانی بیت وایز، در مصاحبه با روزنامه‌ Barron’s اظهار داشت که بیت کوین عملاً به نوعی طلای دیجیتالی تبدیل شده است. از این منظر جای تعجب ندارد روزی که قیمت سهام کاهش پیدا می‌کند، قیمت بیت کوین همزمان با قیمت طلا و اوراق خزانه داری افزایش پیدا می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.