کف 50 هزار تومانی دلار شکسته می‌شود؟

کف 50 هزار تومانی دلار شکسته می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز، با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی آبان‌ماه، در بازار ارز تهران خبری از خریداران هیجانی دلار نیست و جناح کاهشی در حال قدرت‌نمایی است. دسته‌ای از معامله‌گران معتقدند بازار با کمبود نقدی و بی‌پولی روبرو شده است. به عقیده آنها نکته مهم بازار، کاهش حجم تقاضا به دلیل روزهای پایانی ماه است و تا زمانی که پول جدید وارد بازار نشود احتمالاً دلار نوسان معناداری را تجربه نخواهد کرد.

در همین راستا، طبق ادعای معامله‌گران قیمت دلار تهران در شروع معاملات نقدی امروز دوشنبه 29 آبان تا کف کانال 50 هزار تومان پایین آمده که در مقایسه با روز گذشته تقریباً 400 تومان کاهش را نشان می‌دهد.در لحظه تدوین این گزارش، دلار در بازار ارز تهران 50 هزار تومان قیمت خورد.

از سوی دیگر، بازار ارز هرات امروز دوشنبه 29 آبان‌ماه شاهد عقب‌نشینی نرخ دلار بود. آن‌طور که معامله‌گران می‌گویند فشار فروش در بازار امروز بیشتر از روز قبل بود و اسکناس آمریکایی در شروع معاملات نقدی هرات کانال 50 هزار تومان را از دست داد و تا 49 هزار و 850 تومان پایین آمد. این اتفاق در حالی است که روز گذشته قیمت دلار هرات با 50 هزار و 100 تومان به کار خود خاتمه داده بود.

به عقیده تحلیل‌گران فنی قیمت دلار مرز روانی خود را از دست داد و اگر قیمت دلار امروز از حمایت 49 هزار و 800 تومان عقب‌نشینی کند، این نرخ می‌تواند با کاهش به کف 49 هزار تومان حرکت کند. در این صورت قیمت دلار هرات به کریدور قبلی خودش یعنی 48 هزار و تا 50 هزار تومان می‌رود که قبل از جنگ غزه و اسرائیل در آن نقطه قرار داشت. اما اگر قیمت دلار این محدوده حمایت 49 هزار و 800 تومانی را حفظ کند، به‌صورت محدود می‌تواند افزایش دهد تا تقاضای ژانویه وارد بازار شود و بازار را نوسانی کند. نرخ حواله درهم نیز که روز گذشته با 13 هزار و 840 تومان بسته شده بود در بازار امروز تا سطح 13 هزار و 780 تومان پایین آمده بود.

کاهش قیمت دلار در حالی است که بیش از 40 روز از جنگ غزه می‌گذرد و رایزنی‌های کشورهای مختلف برای ایجاد آتش‌بس بین اسرائیل و حماس همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ وضعیتی که نشان می‌دهد جنگ غزه به سمت فرسایشی شدن در حال حرکت است و بازار دلار تهران نیز واکنش هیجانی نسبت به اخبار مربوط به این جنگ که حالا بیش از 40 روز از آغاز آن می‌گذرد، نشان نمی دهد.

همچنین امروز اظهارات جدید محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی دررابطه‌با نرخ ارز موردتوجه معامله‌گران قرار گرفت. فرزین گفته تیمی در خارج کشور با عملیات روانی در حال تلاش برای متلاطم کردن بازار هستند تا بازار به آرامش می‌رسد، فوراً مصاحبه‌هایی به نقل از مقامات امریکا و قطر و… علیه ایران منتشر می‌کنند. طبق گفته‌های فرزین برخی فنر مجازی درست کردند و مدام انتظارات تورمی را برای فعالان اقتصادی زنده نگه می‌دارند و مدام می‌گویند فنر ارز فشرده شده و تا آخر سال رها می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین در خصوص کمبود ارز گفت که هیچ مشکلی در بازار ارز نداریم؛ تسلط ما نیز در حوزه ارز بسیار افزایش‌یافته، البته ارز را مفتی خرج نمی‌کنیم و ارز مفت به کسی نمی‌دهیم. برخی از معامله‌گران باور دارند که یکی از دلایل کاهش فشار خریداران ناشی از دخالت بازارساز بوده است.

فارغ از بازار ارز، قیمت طلای جهانی امروز تا سطح 1973 دلار پایین آمد؛ اما در زمان تدوین این گزارش فلز زرد رنگ جهانی در حدود 1977 دلار به فروش رسید که در مقایسه با دو روز قبل افت تقریباً 3 دلاری را نشان می‌دهد.

همچنین در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلا در داخل ایران با 2 میلیون و 408 هزار و 600 تومان معامله شد که نسبت به‌روز قبل 15 هزار و 500 تومان کاهش داشته است. از سوی دیگر قیمت سکه امامی در حدود در حدود 28 میلیون و 655 هزار تومان معامله شد. این قیمت در مقایسه با عصر یکشنبه نزدیک به 200 هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد.

پیش از فنی‌ها گفته بودند که مرز حمایتی 28 میلیون و 800 هزار تومان برای سکه‌بازان مهم است که اگر شکسته شود احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال 28 میلیون تومان محتمل خواهد بود.

مرجع: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز

برچسب‌ها