سفر «عبدالمهدی» به تهران چه‌تأثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟

سفر «عبدالمهدی» به تهران چه‌تأثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟
خلاصه اخبار

سفر نخست‌وزیر عراق به تهران درحالی آغاز شد که عراق در سال ۹۷ به یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران تبدیل شد؛ سفری که با توجه به هیئت همراه عبدالمهدی و مذاکرات قبلی سران ۲ کشور می‌تواند نویددهنده اخبار خوشی در آینده اقتصاد ۲ کشور باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به همراه تعدادی از وزاری تجارت، امور خارجه، برنامه ریزی، راه و ترابری، بهداشت، برق و امور زیربنایی، نمایندگان مجلس این کشور و همچنین مشارکت 30 نفر از فعالان بخش خصوصی عراق به تهران، به همان اندازه که از دیدگاه سیاسی، حائز اهمیت است، از نظر اقتصادی نیز قابل توجه است.


عراق به عنوان همسایه‌ای که طولانی‌ترین مرز خشکی را در میان همسایگان غربی کشورمان با ایران دارد، در سال‌های اخیر توانست به یکی از متحدان استراتژیک ایران در منطقه تبدیل شود و پس از تحریم‌های آمریکا نیز تبدیل به یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران شد.

سفر «عبدالمهدی» به تهران چه‌تأثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟


کشور عراق با دارا بودن منابع عظیم انرژی از یک سو و در اختیار داشتن بازاری بزرگ و متنوع از سوی دیگر، از جایگاه ویژه ای در معادلات اقتصادی منطقه برخوردار است ولی ارتقاء مشارکت و تعاملات اقتصادی این کشور مسلمان با ایران در ماه‌های اخیر توانست، بیش از گذشته، پتانسیل اقتصادی این کشور را نشان دهد.
نگاهی به تجارت این دو کشور طی یک دهه گذشته نشان می‌دهد میزان صادرات انواع کالاهای ایرانی به عراق از 2 میلیارد و 762 میلیون دلار در سال 1387 به 5 میلیارد و 150 میلیون دلار در سال 90، 5 میلیارد و 949 میلیون دلار در سال 92 و 6 میلیارد و 424 میلیون دلار در سال 96 رسیده است. این یعنی تا سال 96، ایران پس از ترکیه و چین که به ترتیب 9 و 8.4 میلیارد دلار صادرات کالا به عراق داشتند، در رتبه سوم کشورهای حاضر در بازار عراق قرار داشت. اما با آغاز تحریم‌ها در سال 97، این معادله تغییر کرد و ایران توانست طی 11 ماه ابتدایی سال گذشته، رکورد 9 میلیارد دلاری صادرات به عراق را ثبت کند و تبدیل به اولین کشور حاضر در بازار عراق شود.
اما در این میان، علاوه بر پتانسیل‌های اقتصادی دو کشور، تعاملات سیاسی طرفین در ارتقاء تعاملات بازرگانی بین دو کشور تاثیر گذار بود و از همین روست که دیدار مسئولان ارشد سیاسی دو کشور، می‌تواند امید به افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری ایران و عراق و ثبت رکوردهای جدید را بیشتر کند. این در حالی است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده احتمالاً روز یکشنبه، همایشی تحت عنوان همایش مشترک تجاری ایران و عراق با حضور هیئات عالی اقتصادی عراقی و نخست وزیر این کشور در اتاق بازرگانی ایران برگزار شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سفر عادل عبدالمهدی به ایران به دنبال سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به عراق صورت گرفته و با توجه به سهم بزرگی که مذاکرات اقتصادی در دیدار گذشته مسئولان ارشد دو کشور در بغداد داشت، می‌توان پیش بینی کرد که در سفر نخست وزیر عراق به تهران نیز همان سطح از مذاکرات ادامه یابد.

سفر «عبدالمهدی» به تهران چه‌تأثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟

حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز معتقد است، در سفر عادل عبدالمهدی، پیش بینی می‌شود مقدمات اجرایی شدن توافقات سفر دکتر روحانی در زمینه ویزای تجاری، ترانزیت کالا از مسیر عراق، فعال شدن شرکت‌های بازرسی ایرانی در رابطه با کنترل کیفیت واستاندارد، مشارکت ایران در بازسازی عراق و پیوند زدن ظرفیت های صنعتی دو کشور با راه اندازی شهرک‌های صنعتی مشترک در دستور کار مذاکرات اقتصادی مسئولان دو کشور قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، سفر امروز نخست وزیر عراق به تهران در شرایطی انجام می‌شود که طی روزهای گذشته، هیئتی از مقامات عربستانی به همراه جمع بزرگی از تجار و فعالان اقتصادی سعودی به بغداد سفر کردند و در این سفر، علاوه بر کمک 1.5 میلیارد دلاری پادشاه سعودی برای احداث یک ورزشگاه در کشور عراق، طرح 186 فرصت سرمایه‌گذاری و تاسیس منطقه آزاد تجاری از سوی عربستان به عراق ارائه شد؛ از همین رو سفر عبدالمهدی به تهران بلافاصله بعد از سفر هیئت سعودی به بغداد، می‌تواند حضور نخست وزیر عراق در تهران را بیش از پیش پر اهمیت سازد.

منبع: اقتصاد آنلاین