سرپیچی چین از تحریم‌های نفتی آمریکا

سرپیچی چین از تحریم‌های نفتی آمریکا
خلاصه اخبار

همزمان با افزایش تنش‌های تجاری بین واشنگتن و پکن اخباری مبنی بر ادامه خرید نفت و محصولات نفتی چین از ایران به گوش می‌رسد. این در حالی است که موعد معافیت از تحریم خرید نفت از ایران حدود دو هفته پیش به پایان رسید و بر‌اساس آن کشورها اجازه ندارند به خرید نفت از ایران ادامه دهند و در صورت تخلف مشمول جریمه‌های واشنگتن خواهند شد. آن‌طور که «تانکر ترکرز»، یکی از شرکت‎هایی که جابه‌جایی نفتکش‌ها را در دریا رصد می‌کند، اعلام کرده یک محموله نفت‌خام ایران به حجم ۲ میلیون بشکه در حال تخلیه در بنادر چین است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، این در حالی است که خبرگزاری رویترز ضمن تایید این خبر محموله تخلیه شده را نفت‎کوره عنوان کرده است. بر‌اساس گزارش رویترز، نفتکشی حاوی نفت کوره ایران به مقصد خود در یک بندر در چین رسید و محموله ۱۳۰ هزار تنی خود را در تانکرهای ذخیره تخلیه کرد. تخلیه این محموله ۱۳۰ هزار تنی نفت خام توسط پایانه ذخیره نفت در زوشان چین تایید شده است. با این حال یک مقام رسمی این خبر را رد کرد و گفت ۴ سال است هیچ نفتی از ایران در این بندر تخلیه نشده است.

آن‌طور که رویترز مدعی است ایران از ۲۰۱۸ برای دور زدن تحریم‌ها از روش‌های مختلفی مثل انتقال کشتی به کشتی محموله‌ها در دریا و دستکاری مدارک استفاده کرده است. محموله یاد‌شده نیز به‌عنوان نفت عراق به چین صادر شده و دارای مدارک جعلی است.

همچنین گفته می‌شود این محموله حدود پنج ماه پیش ایران را ترک کرده و چهار بار از تانکری به تانکری دیگر منتقل شده است. این خبر زمانی منتشر شده که درگیری بین آمریکا و چین بر سر مسائل تجاری دوباره بالا گرفته است. جنگ تجاری بین چین و آمریکا از حدود یک سال پیش آغاز شده اما دو کشور از ابتدای سال ۲۰۱۹ آتش‌بسی را اعلام کرده و در پی مذاکره برای رسیدن به توافقی بر سر موضوعات مورد اختلاف بودند. با این حال حدود دوهفته پیش به دنبال انتشار برخی آمار اقتصادی در آمریکا که شرایط این کشور را مساعد نشان می‌داد، ترامپ اعلام کرد که تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. با اعلام این خبر آتش جنگ تجاری بین دو کشور مجددا شعله‌ور شد و چین هم این اقدام ترامپ را تلافی کرد و تعرفه واردات برخی کالاهای آمریکایی را افزایش داد.

هفته گذشته خبری مبنی بر توقف خرید دو شرکت بزرگ پالایشگاهی چین یعنی سی‌ان‌پی‌سی و ساینوپک منتشر شد. با این حال همزمان با سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به پکن، این کشور اولین محموله خود را بعد از پایان موعد معافیت از تحریم‌ها تخلیه کرده است. این موضوع علاوه بر اینکه نشان از موفق بودن دیپلماسی ایران است، می‌تواند نشان‌دهنده این موضع باشد که چین در حال استفاده از کارت ایران برای فشار بر آمریکا در راستای عقب‌نشینی واشنگتن از مواضع خود در مذاکرات جنگ تجاری است.

منبع: donya-e-eqtesad.com