سرمایه گذاری در صندوق ها کاهش خرید طلا در دیگر بخش ها را جبران کرده

سرمایه گذاری در صندوق ها کاهش خرید طلا در دیگر بخش ها را جبران کرده

به گزارش سیگنال به نقل از طلانیوز، قیمت هر اونس طلا امسال به بالای 1700 دلار صعود کرده که بالاترین حد در هشت سال اخیر است و قیمت طلا در ارزهای دیگری مانند یورو، یوان و روپیه نیز به رقم رکوردی رسیده و انتظار می رود در بازار دلاری نیز شاهد آن باشیم .

پاندمی ویروس کرونا تجارت طلا را مختل کرده است. قرنطینه های وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی بازارهای چین و هند که بزرگترین بازارهای جهان هستند و مختل شدن مسیرهای تامین طلا شده است. این پاندمی باعث التهاب بازارهای مالی و افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای طلا به عنوان دارایی امن شد.

جان رد، استراتژیست ارشد بازار در شورای جهانی طلا اظهار کرد که این بزرگترین تغییر در بازار است که به یاد دارم و روشن است که هنوز تغییر اصلی را ندیده ایم.

طبق گزارش سه ماهه شورای جهانی طلا (WGC)، صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در فاصله ژانویه تا مارس به نمایندگی از سرمایه گذارانی که عمدتا در آمریکا و اروپا هستند، 298 تن طلا به ارزش 16 میلیارد دلار خریداری کردند.

همزمان تقاضای طلا برای ساخت جواهرات به 325.8 تن کاهش پیدا کرد و 39 درصد در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته کاهش داشته که پایین ترین میزان در یک دهه گذشته است.

فروش شمش و سکه طلا در همین مدت با شش درصد کاهش، به 241.6 تن رسید و خرید بانکهای مرکزی با هشت درصد کاهش، به 145 تن رسید. ( در این بین عدم خضور خریدارن ثابت طلا از جمله بانک مرکزی روسیه عاملی مهم در این افت خرید بوده است .)همچنین استفاده از طلا در دستگاههای الکترونیکی و سایر صنایع هشت درصد کاهش یافت و به 73.4 تن رسید.

مجموعا تقاضا برای طلا یک درصد نسبت به سال 2019 افزایش داشت و به 1083.8 تن رسید.

ذخایر طلای صندوق هایی ایی تی اف از ابتدای آپریل تا کنون به بیش از 150 تن رسیده و احتمالا رشد تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز ارزشمند در سه ماهه دوم سال 2020 به افزایش این رقم کمک خواهد کرد

اما خرید از سوی بخش جواهرسازی و بانکهای مرکزی ممکن است برای مدتی کاهش یابد و اگرچه هنوز برای برآوردی کلی زود است اما مصرف چین و هند نیز امکان کاهش به نصف را دارد.

از سوی دیگر طبق گزارش شورای جهانی طلا، عرضه فلز زرد در فاصله ماه ژانویه تا مارس به میزان چهار درصد نسبت به سال 2019 کاهش یافت و به 1066.2 تن رسید و میزان عرضه طلای استخراج شده و بازیافت شده کاهش داشت.

در بخش معدن ،محدودیتهای وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا احتمالا عرضه معدنی را در سه ماهه دوم امسال مختل خواهد کرد اما موارد بازیافتی احتمالا افزایش پیدا می کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.