سرمایه‌گذاری نفتی روس‌ها در عراق از۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت

سرمایه‌گذاری نفتی روس‌ها در عراق از۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت
خلاصه اخبار

سرمایه‌گذاری روسیه در بخش نفت و گاز عراق از مرز ۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت. ماکسیم ماکسیموف، سفیر روسیه در بغداد روز پنج‌شنبه در سخنانی با اعلام این خبر تاکید کرد که شرکت‌های روسی در حال برنامه‌ریزی برای افزایش این رقم هستند و قصد ندارند به این میزان سرمایه‌گذاری بسنده کنند. سفیر روسیه گفت: شرکت لوک اویل هم‌اکنون در حال اجرای طرح توسعه میدان «القرنه الغربیه» است که از مارس ۲۰۱۴ استخراج روزانه ۴۰۰ بشکه از آن آغاز شده است.وی بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که این شرکت روسی همچنین در حال اجرای طرح «بلوک ۱۰» درعراق است. به گفته وی، شرکت گازپروم روسیه نیز در حال اجرای یک طرح در منطقه «بدره» در استان واسط عراق است. ماکسیموف گفت که شرکت‌های روسیه در حال طراحی سرمایه‌گذاری‌های آینده و گسترش حضور و فعالیت خود در حوزه‌های نفت گاز عراق هستند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد ، به اعتقاد کارشناسان، توسعه روابط بین بغداد و مسکو در حال حاضر یک خواست دو جانبه است و بر همین اساس انتظار می‌رود حضور شرکت‌های روسیه در امر بازسازی عراق و همچنین سرمایه‌گذاری در بخش نفت بیشتر شود.


این همکاری‌ها همان‌طور که رسانه‌های روسی پیش‌تر بر آن صحه گذاشته‌اند، فقط به حوزه‌های اقتصادی محدود نخواهد شد و توسعه روابط سیاسی بغداد و مسکو را نیز در برخواهد داشت.