ستاره مشهور یوتیوب به پلتفرم اشتراک ویدیو غیرمتمرکز Dlive پیوست

ستاره مشهور یوتیوب به پلتفرم اشتراک ویدیو غیرمتمرکز Dlive پیوست
خلاصه اخبار

فلیکس شلبرگ (Felix Kjellberg)، ستاره یوتیوب با بیش از ۹۳ میلیون دنبال‌کننده است که در این سایت با لقب پیودی پای (PewDiePie) شناخته می‌شود. این ستاره مشهور یوتیوب اخیرا قراردادی را امضا کرده که طبق آن، به صورت انحصاری روی یک پلتفرم غیرمتمرکز و قدرت گرفته از ارزهای دیجیتال به نام دی لایو (DLive) اجرای زنده داشته باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، طبق اطلاعیه‌ای که اخیرا منتشر شد این تولیدکننده محتوای ۲۹ ساله سوئدی قرار است روی این پلتفرم اجرای زنده داشته باشد. طبق اطلاعات صفحه یوتیوب، پیودی پای حدود ۹۳.۷ میلیون دنبال کننده دارد و برخی از ویدئوهای او فقط در طول چند روز به میلیون‌ها بازدید می‌رسند.

این ستاره یوتیوب قرار است از تاریخ ۱۴ آوریل، به صورت هفتگی روی Dlive که یک جامعه غیرمتمرکز ساخته شده توسط لینو بلاک چین (Lino blockchain) است، برنامه اجرا کند. به منظور حمایت از تولیدکنندگان محتوا روی این پلتفرم ، شلبرگ آماده است تا به ۱۰۰ تولیدکننده محتوا مبلغی تا سقف ۵۰ هزار دلار کمک مالی کند.

بیزنس اینسایدر گزارش داد که پیودی پای در سال گذشته ۱۵.۵ میلیون دلار در آمد داشته و یکی از پردرآمد ترین اشخاص فعال در یوتیوب است. پر درآمدترین شخص در یوتیوب یک بررسی‌کننده اسباب بازی ۷ ساله به نام رایان است که در سال ۲۰۱۸ رقمی بالغ بر ۲۲ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

پلتفرم Dlive سیستمی است که گفته شده به تولیدکنندگان محتوای پربازدید، در قالب توکن بومی خود یعنی Lino point پاداش می‌دهد و از درآمد تولیدکنندگان محتوا چیزی برای خود بر نمی‌دارد، در صورتی که پلتفرم های دیگر مانند یوتیوب، صاحب بخشی از درآمد تولیدکنندگان محتوا هستند.

همچنین استفاده از این پلتفرم غیرمتمرکز هیچ هزینه‌ای ندارد و تمام قابلیت‌های آن رایگان هستند.

ویلسون وی یکی از بنیان‌گذاران شبکه لینو می‌گوید:

در Dlive تولیدکنندگان محتوا به‌جای اینکه با هم رقابت کنند یکدیگر را حمایت می‌کنند. ما به همه تولیدکنندگان محتوا این انگیزه را میدهیم که محتوایی با بالاترین کیفیت برای بازدیدکنندگان تولید کنند.

شرکت لینو بلاک چین در فوریه سال گذشته به منظور ساخت یک رقیب غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین برای یوتیوب، مبلغ ۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. در آن زمان این شرکت اعلام کرد که انتظار دارد تولیدکنندگان محتوا بر روی این پلتفوم در آمدی بالغ بر ۳ الی ۵ برابر بیشتر از سایت های یوتیوب و توییچ (که متعلق به آمازون است) داشته باشند.

طبق اطلاعیه منتشر شده ، Dlive در حال حاضر به صورت آنلاین و برای دستگاه های اندروید و iOS قابل دانلود است. این پلتفرم هم‌اکنون بیش از ۳ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۳۵ هزار اجرا کننده زنده فعال (streamer) دارد.

منبع: arzdigital.com