سبقت کالایی ها از سایر بازارهای مالی

سبقت کالایی ها از سایر بازارهای مالی
خلاصه اخبار

بازارهای کالایی از مسیر نزولی انتهای سال ۲۰۱۸ خود عملیات بازگشت گسترده‌ای را در ابتدای سال جاری آغاز کرده‌اند. سقوط بالغ‌بر ۲۰ درصدی ظرف فصل پایانی سال گذشته برای کامودیتی‌ها با رشد ۱۶ درصدی فصل ابتدایی سال جاری همراه شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، پیشروی بازار پرریسک کالایی‌ها با صعود نفت برنت از مرز ۷۰ دلاری ظرف هفته گذشته شدت بیشتری به خود گرفت و در ادامه با افزایش قیمت سنگ آهک به دلیل هراس از کمبود در طرف عرضه دنبال شد. علاوه بر این، توفان‌های موسمی در استرالیا نیز مزید بر چشم‌انداز کاهشی تولید و عرضه شد تا قیمت هر تن سنگ آهک به‌راحتی پس از سکون و نزول سال گذشته از سطح ۹۰ دلاری عبور کند.

پیشتازی در بازارهای عمده

کالایی‌ها پربازده‌ترین دارایی‌های فصل اول سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شوند. هرچند بازارهای جهانی سهام به‌ویژه در بورس‌های آمریکا و چین رقبای جدی برای کالایی‌ها بودند. بازار سهام آمریکا بهترین شروع سال خود را در طول تاریخ تجربه کرد و بازار سهام چین به‌ویژه در شاخص CSI۳۰۰ (شانگهای و شنژن) سقوط سال گذشته را با صعود ابتدای سال پوشش داد. با این حال، بازارهای کالایی در۳ماهه ابتدایی ۲۰۱۹ بالغ‌بر ۶/ ۱۶ درصد بازدهی داشتند که در مقایسه با سوددهی ۶/ ۱۳ درصدی بازارهای جهانی سهام و رشد ۷/ ۶ درصدی اوراق پربازده (داده‌ها متعلق به موسسه مریل‌لینچ است) در رتبه اول قرار می‌گیرد.

چهار محرک کالایی‌ ها

رشد پرشتاب کالایی‌ها به ۴ دلیل‌عمده رخ داده است. فاکتور اول از کاهش تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین نشات گرفت و با رشد قراردادهای منعقدشده در این بازارها همراه شد. مولفه دوم به سیاست پولی بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا از جمله فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا مربوط می‌شود. فدرال رزرو از ابتدای سال جاری تصمیم به تغییر سیاست رشد تدریجی نرخ بهره خود گرفت و بانک مرکزی ناحیه یورو نیز عملیات انقباضی خود را بار دیگر به تاخیر انداخت. از همین رو، زمینه رشد قیمت کالایی‌ها از این جبهه نیز فراهم شد. سومین دلیل که منطق نرمالی نداشت، افت قیمت کالایی‌ها به سطح غیرعادی در ماه‌های پایانی سال گذشته میلادی به‌رغم کمبود ذخایر و ظرفیت انبارها بود.

شاخص کالایی گلدمن ساکس برپایه S&P ۵۰۰ در فصل ابتدایی سال بازدهی ۱۶ درصدی را برای کالایی‌ها نشان می‌دهد؛ در حالی که برای ۳ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ افت نزدیک به ۲۳ درصدی این شاخص گزارش شده بود. آخرین عامل تقویت‌کننده قیمت‌ها به سیاست محرک چین برای پیشگیری از نگرانی‌های اقتصادی حاکم بر آینده این کشور است. سیاست انبساطی چینی‌ها منجر به تغییر اساسی در زنجیره جهانی تامین شد و به دنبال آن قیمت مواد خام افزایش یافت.برخی از تحلیلگران فعال در حوزه بازارهای کالایی فضای لازم برای رشد بیشتر را به دلیل محدودیت در طرف عرضه و داده‌های مربوط به بخش معدن پیش‌بینی کرده‌اند. نیکل، روی، بنزین و چرم بیشترین رشد را در مقایسه با سایر اقلام مهم در بازارهای کالایی به خود اختصاص داده‌اند. بازدهی این اقلام بین ۱۵ تا ۳۰ درصد ظرف ۳ ماهه ابتدای سال جاری گزارش شده است.

منبع: donya-e-eqtesad.com