سبد تسهیلاتی بانک‌ها در بهار امسال

سبد تسهیلاتی بانک‌ها در بهار امسال
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه ۲/ ۶ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مشارکت مدنی ۵/ ۳۰درصد و فروش اقساطی با ۱/ ۲۹درصد است. به لحاظ عددی در پایان خردادماه سال جاری ۷/ ۸۳۱ هزار […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه ۲/ ۶ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مشارکت مدنی ۵/ ۳۰درصد و فروش اقساطی با ۱/ ۲۹درصد است.

به لحاظ عددی در پایان خردادماه سال جاری ۷/ ۸۳۱ هزار میلیارد ریال از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند سال ۹۶ که ۹/ ۷۸۴  هزار میلیارد ریال بوده، ۶ درصد رشد نشان می‌دهد. بر پایه این گزارش، تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تجاری کشور در پایان خرداد ۹۸ متفاوت بوده به نحوی که ۴/ ۸درصد از وام‌های بانک‌های تجاری قرض‌الحسنه بوده که رقم آن ۱/ ۱۸۱ هزار میلیارد ریال بود. میزان تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه بانک‌های تجاری در اسفند سال قبل از آن ۹/ ۱۶۷ هزار میلیارد ریال بوده است.

در بانک‌های تجاری کشور، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به فروش اقساطی به میزان ۴/ ۴۰ درصد است که رقم آن ۶/ ۸۷۳ هزار میلیارد ریال در پایان خرداد ۹۸ بوده است. این میزان در اسفند سال ۹۷ معادل ۸/ ۸۵۸ هزار میلیارد ریال بود. ۸/ ۱۳درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۸/ ۲۹۸ هزار میلیارد ریال در پایان خرداد ماه به‌صورت مشارکت مدنی پرداخت شده که این رقم در اسفندماه سال قبل از آن ۳۱۴ هزار میلیارد ریال بوده است. به‌صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان خردادماه ۹۸ به فروش اقساطی و مشارکت مدنی اختصاص یافته است. همچنین بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف در پایان خرداد  ۹۸ نشان می‌دهد که ۱/ ۳درصد تسهیلات اعطایی به میزان ۷/ ۸۶ هزار میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه پرداخت شده که این رقم در پایان سال قبل از آن ۳/ ۸۰ هزار میلیارد ریال بود.

بزرگ‌ترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود به نحوی که در پایان خرداد ماه سال‌جاری ۱/ ۵۳ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۳/ ۱۴۶۹ هزار میلیارد ریال در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند سال ۹۷ به میزان ۵/ ۱۴۷۵ هزار میلیارد ریال بود. بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند به نحوی که ۸/ ۱۳ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان خرداد ۹۸ به میزان ۱/ ۳۸۲ هزار میلیارد ریال در این بخش پرداخت شده است.در بخش بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری نیز ۷/ ۶ درصد تسهیلات پرداخت شده در پایان خرداد ۹۸ به میزان ۹/ ۵۶۳ هزار میلیارد ریال به‌عنوان قرض‌الحسنه و ۳/ ۴۰درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مشارکت مدنی به رقم ۲/ ۳۳۹۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها