سامانه معاملاتی جدید در راه است

سامانه معاملاتی جدید در راه است
خلاصه اخبار

معاون بازار بورس تهران با اشاره به توسعه بازار سرمایه طی یک سال گذشته، یکی از مهم‌ترین‌ برنامه‌ها را اصلاح دامنه نوسان و حجم مبنا عنوان و تاکید کرد که برای اصلاح محدودیت‌های یادشده در گام نخست باید سامانه معاملاتی جدید و به روزتری را فعال کنیم که این مساله در دست اقدام است.

به گزارش سیگنال به نقل از عصر بورس، مهدی پارچینی با اشاره به اینکه ایجاد سامانه جدید به توسعه ابزارها کمک می‌کند، افزود: اصلاح دامنه نوسان و حجم مبنا از اقدامات در دست بررسی است. در این رابطه باید در گام اول سامانه معاملاتی جدید و به روزتری ایجاد کنیم که در حال حاضر رایزنی‌های لازم انجام شده است. احتمالا در سامانه جدید حجم مبنا به شکل فعلی کنار گذاشته می‌شود و دامنه نوسان نیز به‌صورت شناور و پویا خواهد بود. پارچینی با اشاره به اقدامات پیش‌بینی شده در سال آتی نیز گفت: در حال حاضر تمرکز اصلی ما روی ایجاد سامانه معاملات است؛ چراکه در بُعد ابزارها در سامانه فعلی با محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

به گفته معاون بازار بورس تهران با راه‌اندازی این سامانه جدید، ابزارهای جدید دیگری نیز معرفی می‌شود. اکنون این سامانه توسط دانشگاه تهران تست و آزمایش می‌شود و نتایج خوبی نیز حاصل شده است. پارچینی در ادامه به ضرورت توسعه ابزارهای مالی اشاره کرد و گفت: اگر هر گونه ریسک سیستماتیک در بازار سهام ایجاد شود، استفاده از ابزارهای مختلف می‌تواند با پوشش ریسک مناسب مانع از زیان آوری سرمایه‌گذاران شود. در سال جاری نیز یکی از مهم‌ترین‌ دستاوردهای بازار سرمایه راه‌اندازی سبد آتی سهام بود.

معاون بازار بورس تهران افزود: البته به دلیل محدودیت‌هایی که در حوزه‌ آی‌تی وجود داشت این ابزار هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است. پارچینی راه‌اندازی فاز دوم اوراق اختیار فروش تبعی را از دیگر اقدامات مهم انجام شده در مسیر توسعه ابزارها دانست و عنوان کرد: فازدوم این ابزار در آذر ۱۳۹۷ عملیاتی شد. اوراق اختیار فروش تبعی ابزاری است که از یک سو برای تامین مالی ناشران بورسی طراحی شده و از سوی دیگر نیز برای تضمین دارایی‌های سرمایه گذاران با نرخ مشخص استفاده می‌شود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مهم‌ترین‌ مشتری آن هستند.

برنامه عرضه‌های اولیه در سال آتی

وی با ابراز امیدواری از به ثمر رسیدن و عملیاتی شدن بحث فروش استقراضی یادآور شد: این مساله اکنون در دست بررسی است و توسط کارشناسان مراحل طراحی و تکمیل را می‌گذراند و به زودی به مجموعه ابزارهای بازار سرمایه افزوده می‌شود. وی درخصوص برنامه عرضه‌های اولیه در سال آتی گفت: اکنون بررسی ورود ناشران جدید در دستور کار کمیته پذیرش است. ضمن اینکه برخی عرضه‌ها که قرار بود در سال جاری صورت گیرد و فرصت آن فراهم نشد در سال آینده انجام می‌شود.

معاون بازار با اشاره به مشکلات دستورالعمل توقف و بازگشایی نماد‌ها در سال گذشته، گفت: با اصلاح رویه‌ها علاوه بر اینکه دوره توقف‌ها کوتاه شد، در زمینه نوسان‌های ۲۰ درصد دیگر توقف به‌صورت روزانه نیست و تنها ۶۰ دقیقه وضعیت توقف داریم ضمن اینکه کارگزاری‌ها در زمان توقف محدود نمی‌شوند و مشتری می‌تواند سفارش خود را حذف و سهام دیگری را داد و ستد کند.