زیان نیم تریلیون دلاری اقتصاد جهان از جنگ تجاری

زیان نیم تریلیون دلاری اقتصاد جهان از جنگ تجاری
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود افزایش امیدها به حل و فصل اختلافات چین و امریکا بر سر مسایل تجاری، پیامدهای این جنگ به تدریج در حال اشکار شدن است و نرخ رشد اقتصادی هر دو طرف درگیر در مقایسه با قبل کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر انگلیس، المان، […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود افزایش امیدها به حل و فصل اختلافات چین و امریکا بر سر مسایل تجاری، پیامدهای این جنگ به تدریج در حال اشکار شدن است و نرخ رشد اقتصادی هر دو طرف درگیر در مقایسه با قبل کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر انگلیس، المان، روسیه، سنگاپور و برزیل با خطر جدی رکود مواجهند و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد امریکا نیز در صورت تداوم روند فعلی تا سال ۲۰۲۱ وارد رکود شود.انجمن ملی تجارت و اقتصاد امریکا در نظرسنجی از فعالان خود اعلام کرد که ۷۴ درصد اعضای ان معتقدند که بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا در سال اینده یا سال ۲۰۲۱ وارد رکود خواهد شد. رشد اقتصادی امریکا در سه ماه دوم سال در مقایسه با سه ماه نخست به میزان ۹/ ۰ درصد کمتر شده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور گفته است که برای رسیدن به توافق تجاری با چین عجله ندارد و توافق جدید باید مطابق با شرایط امریکا باشد. وی که تاکنون بر ۲۰۰ میلیارد دلار از محصولات وارداتی از چین تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی وضع کرده تهدید کرده است در صورت نرسیدن به توافق تجاری با چین، ۳۰۰ میلیارد دلار باقیمانده از محصولات وارداتی را نیز مشمول تعرفه خواهد کرد.از سوی دیگر چین نیز بر تمام محصولات وارداتی خود از امریکا تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی وضع کرده و تهدید کرده است که به هر حرکت جدید امریکا پاسخ قاطع خواهد داد. رشد اقتصادی چین نیز به مانند امریکا تحت تاثیر جنگ تجاری کاهش پیدا کرده است و اکنون در ضعیف‌ترین سطح خود در طول سه دهه اخیر قرار دارد.در شرایطی که به نظر می‌رسد همه چیز در اقتصاد جهانی به گام‌های بعدی این دو کشور بستگی دارد، مدل‌سنجی جدید انجام شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد که در صورت تداوم جنگ تجاری، رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۱ به میزان یک درصد و متوسط رشد اقتصادی جهان ۶/ ۰ درصد کاهش خواهد یافت.