زیان انباشته شرکت‌های فرعی اتیه دماوند به 161میلیارد تومان رسید

زیان انباشته شرکت‌های فرعی اتیه دماوند به 161میلیارد تومان رسید
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، بانک صنعت و معدن در سال1381 شرکت سرمایه‌گذاری اتیه دماوند را تاسیس کرده و سهام شرکت‌های تابعه خود را به این شرکت انتقال داد. سهامدار عمده این شرکت بانک صنعت و معدن بوده که 66درصد سهام ان را در اختیار دارد. این شرکت تا پایان سال مالی97 […]

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، بانک صنعت و معدن در سال1381 شرکت سرمایه‌گذاری اتیه دماوند را تاسیس کرده و سهام شرکت‌های تابعه خود را به این شرکت انتقال داد.

سهامدار عمده این شرکت بانک صنعت و معدن بوده که 66درصد سهام ان را در اختیار دارد.

این شرکت تا پایان سال مالی97 در حدود 22شرکت غیربورسی سرمایه‌گذاری کرده است. 

سهام گروه سرمایه‌گذاری اتیه دماوند در بازار دوم فرابورس معامله می‌شود که در ابتدای سال مالی منتهی به اذر 97 با قیمت 2529 ریال به ازای هر سهم معامله می‌شده و در پایان همین سال مالی به قیمت 1723 ریال رسیده است. 

براساس رتبه بندی و ارزیابی سازمان بورس و اوراق بهادار وضعیت رتبه بندی این شرکت از لحاظ امکان نقد شوندگی سهام و همچنین از نظر کیفیت اطلاعات و نحوه اطلاع رسانی دارای رتبه 119 بین کل شرکتها و رتبه 18 بین شرکت‌های هلدینگ بوده که بنظر چندان  هم مناسب نیست. 

درحالیکه صورت سود و زیان شرکت سرمایه گذاری اتیه دماوند حاکی از سود خالص حدود 131 میلیارد تومانی ان در پایان سال مالی 97 است، اما صورت سود و زیان تلفیقی ان که عملکرد شرکت های تابعه را نیز در بر می‌گیرد دارای سود خالص حدود 90 میلیارد تومانی است. 

این درحالی است که شرکت اصلی حدود 842 میلیارد تومان دارایی و مجموعه شرکت‌های اصلی و تابعه هم روی هم دارای 1280 میلیارد تومان دارایی هستند.

یعنی با وجود دارایی‌های بیشتر درشرکت های تابعه، سود تلفیقی بجای افزایش، حدود 41 میلیارد تومان کاهش داشته است که این امرنشان دهنده ان است که بهره برداری از دارایی‌های شرکت چندان هم مناسب نیست.

با دقت در ترازنامه شرکت این نکته قابل توجه است که با وجود سرمایه 450 میلیارد تومانی شرکت، حدود 336 میلیارد تومان از دارایی های شرکت بصورت دریافتنی‌های تجاری کوتاه مدت و بلندمدت هستند، یعنی در واقع شرکت 336 میلیارد تومان از اشخاص حقیقی و حقوقی طلب دارد.

نکته قابل توجه دیگر در صورت مالی این هلدینگ، ردیف مالیات بر درامد است که عدد صفر جلوی ان قرار دارد.

نکته مهم دیگر، زیان انباشته شرکت‌های فرعی این هلدینگ از جمله صنایع نخ خمین، ریسندگی و بافندگی فومنات، اسیا بافت بیستون و ریسندگی خاور بوده که سر جمع مبلغی بالغ بر حدود 161میلیارد تومان است که 100میلیارد تومان از سرمایه انها بیشتر است.

همچنین بر خلاف استانداردهای حسابداری، صورت‌های مالی 10 شرکت فرعی شامل شرکت ریسندگی پوشش و شرکت‌های درحال تصفیه صنایع پوشش ایران، مخمل پوشش، نساجی غرب، تسهیلات بازرگانی صنعتی، خزرخز، چرم رخشان، بافته‌های فومنات و سیپورکس، مورد تلفیق قرار نگرفته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.